Ruaje këtë postim Ruaje këtë postim

Merrni njoftime per postimet e reja

Syza

“Mos e humbisni! Ja çfarë shpjegimi ka, kur shihni numra të njëjtë” plus 9 more GazetaBlic

loading...

“Mos e humbisni! Ja çfarë shpjegimi ka, kur shihni numra të njëjtë” plus 9 more GazetaBlic


Mos e humbisni! Ja çfarë shpjegimi ka, kur shihni numra të njëjtë

Posted: 26 May 2017 10:41 PM PDT

Të gjithëve na ka ndodhur të zgjohemi fiks në orën 11:11 të natës dhe kemi pyetur veten dhe të tjerët se ç'do të thotë. E ndërsa ka skeptikë që thonë se është thjesht rastësi, po ju themi se ka një shkencë të tërë pas rastësisë, dhe është shumë e bindur se asgjë nuk ndodh kot.

"Elite Daily" përmbledh kuptimet që deshifron numerologjia nga renditja e caktuar e numrave në situata të ndryshme. Ngjan e frikshme apo jo: sipas numerologjisë, numrat janë sinjale që na dërgojnë shpirtrat nga lart.

Ndonëse si bazë studiohen numrat e përsëritur 3 herë, kini parasysh se sa më shumë herë të përsëritet një numër, aq më e fuqishme është domethënia e tij.

000

Tre zero ose më shumë në resht simbolizon vazhdimësinë dhe pafundësinë. Kjo do të thotë se nuk ka kufij për ju dhe se jeni në prag të një fillimi të ri. Nëse shikoni 3 zero në mes të një dite të tmerrshme, është thjesht për t'ju kujtuar se mund t'ia nisni nga fillimi në çdo orë. Është pra, si t'ia nisësh nga zero.

111

Tre 1-shat simbolizojnë fuqinë që kanë mendimet tek realiteti dhe tregon se ato po manifestohen në të tashmen. Është një mesazh, që ju duhet të fokusoheni tek mendimet, ndjenjat dhe emocionet pozitive, sepse në atë moment dhe kurdoherë, je ti që po e krijon botën ku jeton. Tre 1-shat simbolizojnë hapat e parë drejt krijimit të këtij realiteti.

222

Të shikosh 3 ose më shumë 2-sha është për të të kujtuar se je aty ku duhet të jesh, dhe se gjithçka po shkon ashtu siç duhet. Edhe pse mund të mos jesh i kënaqur me jetën tënde, stresi po të çon në fakt, drejt diçkaje më të mirë.

333

Çfarëdo të jesh duke bërë në jetë, ata që kanë kaluar në jetën tënde po të mbështesin dhe po të mbrojnë. Siç edhe njihet, tre 3-sha rresht simbolizojnë praninë e Atit, Birit dhe Shpirtit të Shenjtë, si edhe udhëheqësve të tjerë shpirtërorë nga bota e përtejme.

444

Nëse shikoni tre 4-a bashkë, ato janë aty për t'ju kujtuar se duhet të vazhdoni të punoni fort, të vazhdoni të këmbëngulni. 444 është simbol i mençurisë që vjen nga zemra. Nëse keni marrë një vendim duke ndjekur zemrën dhe jeni në dyshime për atë çfarë po bëni me jetën tuaj, këto numra ju sigurojnë se duhet të vazhdoni kështu.

555

Po vjen një ndryshim dhe do ta shikoni shumë shpejt. Është shumë e rëndësishme të ruani qëndrueshmërinë dhe pozitivitetin përpara kësaj energjie të re. Mendojeni veten si të jeni në një karusel: nëse keni hipur, e vetmja gjë që mund të bëni është të hapni krahët, të ulërisni dhe të bëni foto.

666

Ka shumë keqkuptim lidhur me tre 6-at e famshme, por në fakt ky simbol ju ndihmon shumë. Është në fakt, një mënyrë për t'ju kujtuar se duhet të vini vlerat morale dhe shpirtërore përpara atyre materiale. Nëse e shikoni këtë numër, kushtojuni vëmendje mendimeve tuaja. A janë mendimet në një vijë me parimet tuaja? Nëse jo, ndaloni dhe rimendojeni gjithçka siç e besoni vërtet.

777

Tre 7-at janë një përqafim i ngrohtë nga universi! Gjithashtu, një kujtesë për ju, se duhet ta lëshoni veten dhe të reshtni së kontrolluari gjithçka. Ka disa pyetje që tani do të mbeten pa përgjigje kështu që ndërkohë, duhet të mësoni të jetoni çdo pyetje dhe të besoni se nuk jeni pa mbështetje në rrugëtimin tuaj. Jeni në rrugën e duhur.

888

Tre 8-at është simbol i një gjendjeje të lartë shpirtërore, që po tërheq rreth jush të gjitha dëshirat tuaja materiale, që nga paratë tek mundësitë që u duhen. 888 është një numër që ju rikujton se nëse po jetoni sipas dëshirave dhe ndjenjave tuaja, mund të keni gjithçka kërkoni.

999

Kur shikon tre 9-a bashkë, do të thotë se një kapitull i jetën suaj po mbyllet. Mund të keni përjetuar një periudhë intensive shndërrimesh, nga e cila po mësoni shumë, dhe tani është koha për ta lënë pas. Jeni gati për një kapitull të ri.

The post Mos e humbisni! Ja çfarë shpjegimi ka, kur shihni numra të njëjtë appeared first on GazetaBlic.

Uta Ibrahimi kthehet në Kosovë

Posted: 26 May 2017 10:14 PM PDT

Vajza shqiptare që shkeli majën më të lartë në botë, Everesti, Uta Ibrahimi sot kthehet në Kosovë.

Ibrahimi do të vijë në Aeroportin Ndërkombëtar të Prishtinës "Adem Jashari", në ora 20:00.

Për ta pritur Utën, do të dalin të afërmit dhe shoqëria e saj

The post Uta Ibrahimi kthehet në Kosovë appeared first on GazetaBlic.

Horoskopi për datën 27 maj 2017, Çfarë parashikojnë yjet për ju sot

Posted: 26 May 2017 10:10 PM PDT

Dashi
Do jeni shume pesimistë sot ju te dashuruarit dhe ne shume momente do ju duket sikur asgjë nuk po ju ecën si duhet. Mblidheni veten dhe flisni me partnerin për çdo gjë qe ju shqetëson. Beqaret me ne fund do kenë një njohje interesante ne përputhje me te gjitha mendimet qe kane pasur. Ne planin financiar yjet do ju përkëdhelin dhe gjendja do mbetet e kënaqshme.

Demi

Fale mbështetjes se Merkurit dot do luftoni me te gjitha te këqijat qe ua kane prishur harmoninë ne çift. Marrëdhënia me partnerin do përmirësohet goxha ne mbrëmje. Beqaret qe do shkojnë neper udhëtime do mund ta gjejnë personin qe kane ëndërruar, te tjerët do duhet te presin edhe pak. Financat për fat te keq nuk do kenë ndryshime te mëdha dhe gjendja do mbetet e paqëndrueshme.

Binjaket

Gjerat ne jetën tuaj ne çift do ecin mjaft mire sot, megjithatë nëse keni për te marre vendime te mëdha mire është qe te dëgjoni edhe këshillat e te afërmve. Beqaret do jene ne humor te shkëlqyer, do dalin, do argëtohen dhe nuk do e ndiejnë te nevojshme te fillojnë me patjetër një lidhje serioze. Me shpenzimet mos u tregoni impulsive sepse do dilni te humbur.

Gaforrja

Klima yjore do jete tejet e favorshme për ju te dashuruarit. Do dashuroheni pafundësisht si kurrë ndonjëherë me pare dhe te gjithë do ju kenë zili. Beqaret do kenë plot mundësi për takime, por asnjë nga personat nuk do i tërheqë aq shume sa për te hedhur menjëherë hapa. Gjithsesi mos i refuzoni sepse koha mund te ndryshoje çdo gjë. Financat do jene te mira nëse tregoheni gjithmonë te kujdesshëm.

Luani

Çdo dëshirë qe keni pasur do mund t'iu realizohet gjate kësaj dite juve qe jeni ne një lidhje. Do jeni mete logjikshëm, do i pranoni gabimet dhe do bëni çdo gjë qe situata te ndryshoje sa me shpejt për mire. Beqaret sot vetëm do joshin, pa hedhur asnjë hap me shume. Ne planin financiar do mbizotërojë gjithë kohës qetësia dhe qëndrueshmëria. Do e keni te lehte te kryeni çdo lloj shpenzimi.

Virgjeresha

Do jeni shume sensuale sot ju te dashuruarit dhe do e bëni partnerin te ndihet me fat qe ju ka pranë. Momentet romantike do jen te vazhdueshme. Beqaret ka mundësi te afrohen me tepër me disa miq te vjetër dhe kësaj here do i shohin ata me një tjetër sy. Ne planin financiar po nuk bëtë ekonomi situata shume shpejt do ju dale jashtë kontrollit. Kujdes!

 

Peshorja

Do keni përballje te forta me partnerin tuaj gjate kësaj dite dhe ne disa momente madje do e ngrini zërin me shume sesa duhet. Vetëm ne mbrëmje gjendja mund te qetësohet disi. Beqaret nuk duhet ta joshin dike me gënjeshtra sepse një dite ajo do dale ne drite dhe do jete me keq për ta. Shpenzimet do kërkojnë me tepër vëmendje dhe përkushtim. Po i late pas dore mund te keni tronditje.

Akrepi

Mos luani asnjë moment me ndjenjat e partnerit tuaj sot sepse po e lënduat ai mund te vendose te ndahet njëherë e mire prej jush. Mundohuni nga ana tjetër te bëni edhe ndonjë surprize për te. Beqaret do i kenë idetë shume te qarta dhe do dine ke te joshin e ke person te refuzojnë. Dite pozitive kjo e sotmja. Maturi dhe vetëm maturi ne planin financiar. Vetëm kështu do mund t'ia dilni.

Shigjetari

Dita e sotme pritet te jete shume e mire për juve qe jeni ne një lidhje. Me partnerin do dashuroheni pa dorashka dhe madje se bashku mund te bëni edhe ndonjë çmenduri te vogël. Beqaret do kenë vetëm flirtime dhe ndonjë mundësi për aventure kalimtare. Financat nuk do kenë ndryshime te mëdha. Vazhdoni te tregoheni te kujdesshëm dhe situata nuk do ketë aspak probleme.

Bricjapi

Mos i dramatizoni gjerat sot ju te dashuruarit edhe sikur ne ndonjë moment te përballeni me probleme te vështira. Me maturi dhe durim çdo gjë mund te kalohet. Beqaret do kenë një takim te papritur, i cili mund t'ua ndryshoje jetën njëherë e përgjithmonë. Sektorin e financave do e keni gjate gjithë kohës nen kontroll dhe do mund te bëni edhe disa investime te rëndësishme.

Ujori

Do ja kaloni për mrekulli pranë partnerit tuaj gjate kësaj dite kështu qe emocionet për te do jene akoma me te forta. Ne mbrëmje ka gjase qe te merrni edhe disa vendime te mëdha. Beqaret me mire te mos fillojnë sot angazhime sepse nuk do jete dite me fat. Ne planin financiar do ju mbështesin fort te afërmit dhe do mund te kryeni edhe disa shpenzime me tepër. Vete as sot nuk do ja dilnit dot.

Peshqit

Dite plotësisht e qete dhe pa probleme ka për te qene kjo e sotmja për ata qe janë ne një lidhje. Mes jush dhe atij qe keni ne krah nuk do ketë me as debate për te shkuarën delikate. Beqaret do ndihmohen mjaft nga te afërmit dhe do njihen me persona vërtet interesante e me vlera. Buxheti nuk do jete as i keq, por as aq i mire sa për te bere investimet e menduara.

The post Horoskopi për datën 27 maj 2017, Çfarë parashikojnë yjet për ju sot appeared first on GazetaBlic.

Fillon dezinsektimi në Komunën e Prishtinës

Posted: 26 May 2017 10:08 PM PDT

Komuna e Prishtinës, sot fillon dezinsektimin e hapësirave publike.

"Kjo ditë është zgjedhur pas të gjitha përgatitjeve teknike dhe operative nga ana e Komunës së Prishtinës dhe kompanisë dhe pasi që parashikimet klimatike sigurojnë një javë me mot stabil dhe pa reshje, për arsye se reshjet gjatë procesit të dezinsektimit e bëjnë të paefektshëm aksionin", thuhet në një njoftim për media.

Duke u bazuar ne këto të dhëna, sivjet do të dezinsektohet një sipërfaqe e përgjithshme prej mbi 6000 hektarë, duke përfshirë edhe zona rurale ku ka potencial të lartë të zhvillimit të këtyre insekteve. Edhe këtë vit do të përdoren preparatet e sigurta të regjistruara për përdorim në vendet e Bashkimit Evropian dhe në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Dezinsektimi do të bëhet çdo ditë duke filluar nga ora 19:30 deri në orën 24:00, sipas datave të mëposhtme nëpër lagjet e caktuara:

27.05 :  Aktash, Lagjja e Muhaxherrëve, Parku i Qytetit, Vellushë (Blloqet-Shtëpia e Pleqve), Qendra e Qytetit dhe Qyteza Pejton.

28.05: Arbëria, Tophane, Kodra e Trimave,  Vreshtat  dhe  Kolovica.

29.05: Lakrishte, Dardani , Ulpianë, Prishtina e Re (Veternik) , Zona Industriale , Lagjja Nici dhe Kazerma  Adem Jashari.

30.05: Bregu i Diellit, Lagjja e Spitalit dhe Kalabria .

31.05: Taslixhe, Velani , Mat , Sofali, Taukbahqe dhe Gërmi .

01.06: Hajvali, Mramor , Barilevë, Bërnicë, Besi, Bardhosh

The post Fillon dezinsektimi në Komunën e Prishtinës appeared first on GazetaBlic.

Flini pak orë?, ja nga çka rrezikoheni

Posted: 26 May 2017 10:06 PM PDT

Rreziqet për organizmin nëse flini më pak se shtatë orë
Mungesa e gjumit mund të shkaktojë probleme shëndetësore, andaj duhet pasur kujdes se sa orë gjumë bëjmë çdo natë. Nëse çdo natë flini më pak se 6 orë ju po dëmtoni organizmin tuaj.

Më poshtë mund të lexoni të gjitha gjërat që i ndodhin trupit nëse nuk flini sa duhet.

Pamja juaj do ta reflektojë këtë gjë. Rrathë të zinj, lëkurë e zbehtë? Është e vërtetuar shkencërisht që mungesa e gjumit ndikon në pamjen tuaj të jashtme. Mund të sëmureni më lehtë. Privimi afatgjatë i gjumit mund t'ju bëjë më të prirë ndaj sëmundjeve të zemrës, presionit të lartë të gjakut dhe diabetit. Mund të fitoni peshë më lehtë.

Hulumtimet tregojnë se njerëzit që flenë për më pak se shtatë orë në natë kanë tendencë për të fituar më shumë peshë. Mungesa e gjumit redukton nivelet e leptinës, kimikati që ju bën të ndiheni të ngopur dhe rritet niveli i ghrelin që stimulon urinë. Mund të ndikojë në trurin tuaj. Mungesa e gjumit mund të çojë në depresion dhe ankth si dhe çrregullime bipolare. Ulet dëshira për seks. Hulumtimet tregojnë se ata që flenë më pak, kanë më pak dëshire për seks. Gjithashtu preket edhe kujtesa juaj afatgjate.

The post Flini pak orë?, ja nga çka rrezikoheni appeared first on GazetaBlic.

Asnjë ilaç më në farmaci, receta natyrale ‘bombë’

Posted: 26 May 2017 10:01 PM PDT

Kjo recetë që po ju rekomandojmë sot do t'ju ndihmojë të shmangni të gjithë llojet e ilaçeve, pasi është jashtëzakonisht shumë e fuqishme.
Forcon sistemin tuaj imunitar dhe ju ndihmon të luftoni gripërat e zakonshëm.

Mënyra e përgatitjes është shumë e thjeshtë:

Përbërësit:

1 rrënjë xhenxhefili mesatar

2 limona

500 gr mjaltë

Përgatitja

Lajini limonët dhe copëtojini. Më pas qëroni xhenxhefilin dhe priteni në feta.

Vendosini limonët dhe xhenxhefilin në një kavanoz xhami 1 l dhe shtoni dhe mjaltin, por lini pak hapësirë në majë.

Mbylleni mirë kavanozin dhe lëreni mënjanë për një ditë, në mënyrë që përbërësit të lëshojnë lëngun e tyre. Mund ta mbani kavanozin në frigorifer 1-2 muaj dhe do të shihni që do të bëhet si masë xhelatinoze.

Përdorimi: Për të rritur rekomandohet 2 lugë gjelle në ditë dhe 1-2 lugë çaji në ditë për fëmijët.

Përdoreni këtë përgatitje fantastike për të forcuar shëndetin dhe për të shmangur çdo lloj sëmundjeje.

The post Asnjë ilaç më në farmaci, receta natyrale 'bombë' appeared first on GazetaBlic.

Ndodh mrekullia, presin 17 vjet për një fëmijë por Zoti i bekon me…6 (FOTO LAJM)

Posted: 26 May 2017 04:14 PM PDT

Një çift nga Virginia kishin plot 17 vjet që prisnin që Zoti t'i bekonte me një fëmijë. Kur çifti mori lajmin e shtatëzanisë, askush nuk e ndalte gëzimin e madh, por ditën e lindjes ata kanë përjetuar mrekullinë më të madhe në jetë, pasi Zoti i bekoi me gjashtë të tillë.

VCU Medical Center në Richmond, raporton CBS News, bëri të ditur lajmin në një deklaratë duke thënë se gjashtënjakët lindën në këtë spital.

Një skuadër prej 40 personash u përfshi në lindjen që ndodhi disa orë përpara planifikimit.

Ajibola Taiwo, nigeriane me origjinë, solli në jetë fëmijët me lindje cezariane.

Çifti mësoi se Ajibola ishte shtatzënë me 4 fëmijë në nëntor, dhe vetëm kur arritën në spital për të lindur mësuan se bëhej fjalë për gjashtë fëmijë.

Babai i tyre, Adeboye Taiwo, tha se ishte mjaft i lumtur pas një kohe të gjatë, transmeton tch.

Gjashtënjakët janë mjaft të rrallë. Sipas Qendrës Amerikane të Kontrollit të Sëmundjeve dhe Parandalimit, në 4 milionë lindje në SHBA në 2015, vetëm 24 ishin pesënjakë.

The post Ndodh mrekullia, presin 17 vjet për një fëmijë por Zoti i bekon me…6 (FOTO LAJM) appeared first on GazetaBlic.

”Sjellja e Trumpit i shkaktoi dëme NATO-s”

Posted: 26 May 2017 04:11 PM PDT

Sipas AFP-së Trump nuk u sollë në mënyrë diplomatike që për pasojë i shkaktoi dëme Natos.

Sjellja jo diplomatike e presidentit të SHBA-ve, Donald Trump në samitin në Bruksel i ka shkaktuar goditje të fuqishme Aleancës.

Trump ka shkaktuar kaos në samit, i cili është dashur të shërbejë si shembull i diplomacisë së vlefshme, qoftë në pyetje shtyrja e kryeministrit të Malit të Zi Dushko Markoviq ose "lufta e dorë-shtrëngimeve" me presidentin e ri të Francës, Emmanuel Macron, transmeton AFP.

The post "Sjellja e Trumpit i shkaktoi dëme NATO-s" appeared first on GazetaBlic.

Dasma e kujt bashkoi Ramushin me estradën (FOTO)

Posted: 26 May 2017 03:58 PM PDT

Më herët raportuam se menaxheri i Babasatrs sonte i jep fund beqarisë.

E në këtë aheng kishte shumë fytyra të njohura të cilat ishin prezentë, shkruan arbresh.

E përpos Getit e Marinës, Norës e Robertit, Albertit e Besës, pjesëmarrës është edhe një çift i njohur por jo nga bota e muzikës, por ajo e politikës.

Ramush dhe Anita Hardinaj ishin disa nga të ftuarit në këtë dasmë , të cilët në fotografi u panë duke pozuar së bashku me çiftin e sapomartuar.

E përpos Ramush Hardinajt, pjesëmarrës është edhe anëtari tjetër i Babastars Skivi.

The post Dasma e kujt bashkoi Ramushin me estradën (FOTO) appeared first on GazetaBlic.

Nëse hiqni dorë nga këto 8 ushqime nuk do të prekeni nga kanceri

Posted: 26 May 2017 03:50 PM PDT

Kanceri është një grup kompleks i sëmundjeve shkaktarët e të cilit janë të shumtë.

Shkaqet e njohura të kancerit përfshijnë gjenetikën, faktorë e jetesës si përdorimi i duhanit, dieta dhe aktiviteti fizik, infeksione të caktuara, ekspozimet mjedisore ndaj kimikateve të ndryshme, rrezatimit dhe shumë të tjerë. Sa ndikojnë zakonet e përditshme si dieta dhe stërvitja për rrezikun e kancerit? Shumë më tepër se sa mund të mendoni.

Hulumtimet kanë treguar se dieta e varfër dhe jo aktive janë 2 faktorë kryesorë që mund të rrisin rrezikun e kancerit te një person.

Përveç heqjes dorë nga duhani, disa nga gjërat më të rëndësishme që mund të bëjmë për të zvogëluar rrezikun e kancerit përfshijnë: mbajtjen e një peshe të shëndetshme, aktivitet fizik, zgjedhjen e ushqimive të shëndetshëm me fokus në ushqimet me bazë bimore.

Sipas Fondit të Kërkimit Botëror për kancerin, pothuajse 20% e të gjitha llojeve të diagnostikuar të kancerit në Amerikë lidhen me pasivitet fizik, yndyrnat trupore, konsumi i tepërt i alkoolit, ushqim i varfër.

8 ushqimet që shkaktojnë kancerin:

Sheqerna të rafinuara dhe ëmbëlsues artificialë
Sheqernat e rafinuara jo vetëm që njihen me nivelet e insulinës, por gjithashtu janë një ushqim i preferuar për qelizat e kancerit, duke nxitur rritjen e tyre. Në mënyrë që të rritet dhe të përhapet, qelizat e kancerit varen nga ëmbëlsirat me fruktoza të lartë, siç janë shurupi i misrit të fruktozës (HFCS), sepse mund ta metabolizojnë lehtë atë.

Mishi i përpunuar
Mishrat e përpunuara përfshijnë: proshutat, salsiçe dhe produkte të tjera të mishit të përpunuara. Një studim i përfunduar nga Universiteti i Haëaiit ka treguar se mishrat e përpunuara rrisin rrezikun e kancerit të pankreasit me 67%. Mishrat e përpunuara përmbajnë nivele të larta të kimikateve, duke përfshirë nitratet, të cilat përmirësojnë shijen e tyre, por janë kancerogjene të njohura. Mishrat e tymosur janë veçanërisht i pashëndetshëm, ndërsa mishi përthith katran gjatë procesit të tymosjes.

Peshqit e kultivuar
Bujqësia komerciale përfshin rritjen e një numri të pabesueshëm peshqish (si salmoni), në një mjedis të mbushur me njerëz. Më shumë se 60% e peshqve vijnë nga një operacion bujqësor ku ata trajtohen me antibiotikë, pesticide dhe kimikate të tjera kancerogjene për të provuar dhe kontrolluar shpërthimet bakteriale, virale dhe parazitare që rezultojnë nga dyndja e shumë peshqve në një hapësirë të vogël. Këta peshq nuk kanë aq omega-3 sa salmoni i egër.

Ushqime të ziera dhe të tymosura
Këto produkte zakonisht përmbajnë konservues, siç janë nitratet, të cilat kanë për qëllim zgjatjen e afatit të ruajtjes. Shtesat që përdoren në ushqime të përpunuara mund të grumbullohen në trupin tuaj me kalimin e kohës. Përfundimisht, toksina të tilla shkaktojnë dëme në nivel qelizor dhe çojnë në sëmundje si kanceri. Kur ushqimet e tymosura janë gatuar në temperatura të larta, nitratet konvertohen në nitrite shumë më të rrezikshme.

Vaj hidrogjenuar
Gjithashtu, të njohura si trans-yndyrna, vajrat e hidrogjenizuara janë një produkt i bërë nga njeriu, struktura kimike e të cilit është ndryshuar për të rritur jetëgjatësinë. Kimikatet përdoren gjithashtu për të fshehur erën dhe për të përmirësuar shijen e vajit. Hulumtimet kanë vërtetuar se vajrat vegjetale të hidrogjenizuara dhe pjesërisht të hidrogjenizuara të pranishme në ushqimet e përpunuara industriale dyfishojnë rrezikun e kancerit të gjirit.

Patatinat
Këto prodhime ushqimore janë të skuqur në vaj vegjetal të hidrogjenizuar dhe pastaj të kripura rëndë. Së dyti, ato janë të bollshme me trans-yndyra që rrisin nivelet e kolesterolit në shumicën e njerëzve, si dhe natriumi, që ngre nivelin e presionit të gjakut. Tjetra, patatet që janë të skuqur në temperatura të larta për t'i bërë ato të ngurta, shkakton që atë që prodhon akrilamid, një kancerogjen i njohur edhe te cigaret.

Kokoshkat e mikrovalës
Kokoshkat me mikrovalë janë të përshtatshme dhe relativisht të shëndetshme, por qesja në të cilën ata paketohen është histori tjetër. Shumë qese të përshtatshme për mikrovalë janë të veshura me një kimikat të quajtur acid perfluorooctanoic (ose PFOA). Kjo toksin rrit ndjeshëm rrezikun e kancerit të gjirit, veshkave, fshikëzës, prostatës, mushkërive, tiroides, leucemisë dhe limfomës.

Miell i bardhë i rafinuar
Kur mielli përpunohet, të gjitha vlerat ushqyese largohen dhe pastaj zbardhohen me gazin e klorit për ta bërë atë më tërheqës për konsumatorët. Indeksi glycemic për miell të bardhë është shumë i lartë – do të thotë se rrit nivelet tona të insulinës pa siguruar karburant ushqyes. Karbohidratet konvertohen në sheqer nga trupi jonë, kështu që produktet e tepruara që përmbajnë miell të bardhë mund të çojnë në rritjen e rezistencës ndaj insulinës./360grade.al/

The post Nëse hiqni dorë nga këto 8 ushqime nuk do të prekeni nga kanceri appeared first on GazetaBlic.

loading...

Mesazhi.com: “Cka të hani për syfyr?” plus 9 more

loading...

Mesazhi.com: “Cka të hani për syfyr?” plus 9 more


Cka të hani për syfyr?

Posted: 26 May 2017 03:31 PM PDT

Arsyeja pse nuk ju hahet edhe aq syfyri mund të jetë nga distanca e paktë mes iftarit dhe syfyrit, apo thjeshtë pse keni bërë një sy gjumë. Por nuk jeni i vetmi. Sado që mundohemi të mbajmë ndezur rezervat për tërë ditën, ja vlenë të dimë cilat janë ushqimet që më së tepërmi nga ngopin, por edhe na ushqejnë shëndetshëm në syfyr.

Vezët e ziera

Kur hani vezë të ziera zvogëlohen nivelet e grelinës në trupin tuaj, të cilat janë të lidhura ngushtë me ndjenjën e urisë. Një vezë përmban 70 kalori, 6 gram proteina, 250 miligram kolinë dhe 0 sheqer dhe karbohidrate.

Ato janë një burim i shkëlqyer i energjisë.

Hurmat

Të hani disa hurma pasiqë keni ngrqënë syfyr është një ide e shkëlqyer. Ato pos që janë tejet të shijshme poashtu janë të pasura me vitamina si B1, B2, B3 dhe B5 por poashtu edhe A1 dhe C. Duke konsumuar hurma ju konsumoni shumicën e vitaminave për të cilat trupi juaj ka nevojë. Përmbajnë shumë hekur dhe nuk kanë kolesterol apo yndyrëra të tepërta.

Ato ndihmojnë që të keni më shumë energji gjatë ditës dhe të jeni më aktivë edhe kur nuk hani për 18 orë me rradhë.

Tuna e konservuar

Tuna përmban pak kalori, ka shumë omega 3, shumë vitaminë D dhe proteina. Ajo poashtu ndihmon në koncentrimin tuaj. Bëjeni pjesë të syfyrit tuaj këtë muaj.

Qumësht, jogurt, djath

Këto tri ushqime përmbajnë ushqyes unikë që janë esencialë për shëndetin. Mos i shmangni gjatë këtij muaji sidomos në syfyr, qoftë edhe nëse i konsumoni në sasi tepër të vogël.

Banane

Ky frut përmban shumë potasium, magnesium, vitaminë C dhe B6. Bananja është një burim energjie të cilin nuk duhet shmangur.

Mjaltë

Hani një lugë mjaltë ose një rriskë buke me mjaltë. Kjo sepse mjalta është një burim karbohidratesh dhe një energjizues natyral.

Smoothiet

Mos i shmangni smoothiet assesi (pije me pemë e perime të shtypura). Provoni secilën natë një smoothie ndryshe. Për shkak se përmbajnë dy e më tepër lloje pemësh apo perimesh ato janë një mënyrë e përkryer për të marrë më tepër ushqyes dhe energji për ditën e gjatë që keni para. Recetat për smoothie i gjeni këtu.

Kombinimi i të gjitha këtyre ushqimeve qoftë edhe në sasi të vogla do u japë vitaminat, mineralet dhe ushqyesit e nevojshëm për të kaluar ditën me më tepër energji.

The post Cka të hani për syfyr? appeared first on Mesazhi.com.

Trudeau u drejtohet muslimanëve për Ramazan si asnjë politikan tjetër! (Video)

Posted: 26 May 2017 03:13 PM PDT

Kryeministri Kanadez Justin Trudeau njihet si politikani me i afert dhe i dashur per momentin.

Ai ka vendosur qe myslimanet qe jetojne ne Kanada ti nderoj me nje dedikim, ku ua uron Ramazanin dhe u uron miresi ne familje.

Trudeau, si asnje politikan tjeter, e fillon fjalimin e tij me Selam Alejkum, dhe e vazhdon duke lartesuar kontributin e myslimaneve kanadez. Kanadaja eshte nder vendet ku te drejtat e myslimaneve respektohen ne plotesi, dhe ku komunitetet jetojne ne qetesi dhe harmoni.

MESAZHI.COM

The post Trudeau u drejtohet muslimanëve për Ramazan si asnjë politikan tjetër! (Video) appeared first on Mesazhi.com.

Muhabet Ramazani – “Fryma e Ramazanit” – 01

Posted: 26 May 2017 01:30 PM PDT

Në prag të Ramazanit ndihmohen 150 familje skamnore në Prizren (VIDEO)

Posted: 26 May 2017 01:20 PM PDT

Në prag të muajt të shenjt Ramazan, shoqata bamirëse "Jetimat e Ballkanit" shpërndau ndihma për 150 familje skamnore në Prizren.

Këto familje që përfituan nga aksioni i sotëm janë përzgjedh në bashkëpunim me Komunën e Prizrenit.

Drejtori Halil Kastrati ka thënë për Ekonomia Online se gjatë këtij aksioni janë shpërndarë pako ushqimore, higjienike dhe veshmbathje në vlerë 55 euro për një familje.

Ai ka thënë se aksione të tilla do të ndërmarrin gjatë tërë muajt Ramazan, në mënyrë që të zbusin sado pak gjendjen e rëndë të këtyre familjeve.

Ndërsa ka apeluar tek të gjithë ata që kanë mundësi të kontribuojnë dhe t'i bashkangjiten aksioneve të tilla.

The post Në prag të Ramazanit ndihmohen 150 familje skamnore në Prizren (VIDEO) appeared first on Mesazhi.com.

Ushqimi gjatë muajit të Ramazanit: Cilin ushqim dhe pije duhet shmangur?

Posted: 26 May 2017 12:23 PM PDT

Ushqimi i besimtarëve gjatë muajit të agjërimit dallon nga ushqimi i përditshëm, prandaj është e nevojshme t'i kushtoni kujdes këshillave të mjekëve dhe të nutricionistëve, në mënyrë që organizmi të funksionojë pa probleme të mëdha gjatë agjërimit, porosisin ekspertët shëndetësorë.

Duke ju rikujtuar që besimtarët myslimanë sivjet do të agjërojnë deri 18 orë në ditë, është e nevojshme që të konsumojnë ushqimin i cili tretet ngadalë, duke përfshirë edhe ushqimin i cili përmban pejza ushqyese.

Të shmanget ushqimi kalorik

Gjatë muajit të agjërimit rekomandohet ushqimi i pasur me vitamina, minerale dhe oligo-elemente. Të konsumoni sallatat e sezonit, pemët dhe perimet. Të shmanget ushqimi kalorik, me rastin e iftarit të shmangen pijet e gazuara, madje edhe pijet e ftohta. Konsumoni ujë të vakët dhe lëngje, bëni iftar me hurma.

Ushqimi i yndyrshëm nuk i plotëson nevojat ditore të njeriut gjatë ditës dhe tajitet nëpërmjet lëkurës. Në artikuj ushqimorë të cilat organizmi i tret ngadalë bëjnë pjesë, veç tjerash, bizelja, elbi, gruri, fasulja, orizi… Artikujt që treten lehtë, janë ato të cilat përmbajnë sheqer dhe miell të bardhë.

Pejëzat të cilat në të shumtën e ushqejnë organizmin gjatë ditës janë ato nga pemët me lëvore, pastaj pemët e thara, ndër të cilat janë kajsia, fiku apo kumbullat.

Kur është fjala për pijet, nuk rekomandohet konsumimi i pijeve të gazuara të cilat kanë ndikim të keq në organizim, andaj shkaktojnë pengesa në lukth dhe në zorrë. Kështu që më mirë është që, nëse ekzistojnë mundësitë, të konsumohen uji i ngrohtë, lëngjet natyrale në temperaturë dhome të ngrohur në mënyrë që organizmi të jetë i mbrojtur.

Duke theksuar se si pacientët në të shumtën e rasteve për shkak të vështirësive të ndryshme edhe gjatë muajit të agjërimit paraqiten në Mjekësinë e urgjencës, më së shpeshti fjala është për teprim në ngrënie.

Të ruheni nga shtypja e lartë e gjakut

Vështirësitë kryesisht janë të karakterit gastrologjik dhe shfaqen një ose dy orë pas iftarit, për shkak të ngrënies së tepruar dhe konsumimit të sasisë së madhe të ushqimit. Këto janë dhembjet në stomak, vjellja.

Pacientit të cilët kanë shtypje të lartë të gjakut, ndërkaq nuk i pinë rregullisht barnat, mund të përballën me shtypjen e lartë të gjakut.

Agjëruesit të cilët çdo ditë marrin terapi të rregullt të barnave gjithashtu mund të harmonizojnë marrjen e aparateve mjekësore me agjërim të tërëditshëm.

Marrja e terapisë së rregullit e barnave dhe agjërimi është i mundshëm ashtu që barnat t'i merrni në syfyr dhe në iftar. Nëse pacienti patjetër duhet të marrë barna, atëherë nuk i rekomandohet agjërimi.

Duke pasur parasysh arritjen e ditëve të nxehta, personave të moshuar u rekomandohet që të mos dalin nga shtëpia dhe obligimet e veta t'i kryejnë në mëngjes deri në orën 10:00. Nëse patjetër duhet të dalin, duhet të kenë të veshur rroba të lehta dhe të mbulojnë kokën", rekomandojnë mjekët.

The post Ushqimi gjatë muajit të Ramazanit: Cilin ushqim dhe pije duhet shmangur? appeared first on Mesazhi.com.

Tragjedi e re në Mesdhe, dhjetëra të vdekur e qindra të zhdukur

Posted: 26 May 2017 08:23 AM PDT

Të paktën 34 persona e kanë humbur jetën, ndërsa qindra të tjerë llogariten të zhdukur pasi dje në Detin Mesdhe është fundosur anija e cila transportonte migrantë, bëhet e ditur nga Organizata Ndërkombëtare për Migracion (IOM), raporton Anadolu Agency (AA).

Zëdhënësi i IOM-it, Joel Millman, në një deklaratë për AA ka konfirmuar se dje në Detin Mesdhe është fundosur një anije prej druri në të cilën ndodheshin më shumë se 500 emigrantë.

Ai shtoi se deri më sot janë nxjerrë trupat e 34 njerëzve.

“Ne nuk e dimë se çfarë ka ndodhur me emigrantët e tjerë që kanë qenë në anije. Ne shpresojmë që ata t’i kenë shpëtuar anijet kalimtare. Por, lidhur me këtë ne ende nuk kemi marrë asnjë informacion. Jemi të shqetësuar”, theksoi Millman.

Ai vuri në dukje se në Detin Mesdhe dje janë shpëtuar 2.000 dhe të martën 4.129 emigrantë, që përbën më shumë se 6.000 në shtatë ditët e fundit.

Sipas Millman, që nga fillimi i vitit nëpër Detin Mesdhe në Europë kanë arritur në 60.521 emigrantë ndërsa 1.530 prej tyre kanë humbur jetën.

The post Tragjedi e re në Mesdhe, dhjetëra të vdekur e qindra të zhdukur appeared first on Mesazhi.com.

Serbi, qindra besimtarë falin namazin e xhumasë në faltoren e rrënuar

Posted: 26 May 2017 08:12 AM PDT

Qindra besimtarë muslimanë sot falën namazin e xhumasë para faltores së rrënuar të Bashkësisë Islame të Serbisë në Fushën e Zemunit në Beograd, ndërsa falja e namazit u monitorua nga policia, raporton Anadolu Agency (AA).

Imami Emin Zejnullah para faltores foli për muajin në ardhje të Ramazanit dhe për rrënimin e ndërtimit dhe tha se nuk dëshiron të besojnë se të gjithë qytetarët e Serbisë në këtë mënyrë mendojnë për xhaminë.

“I informova muslimanët se do ta falim namazin e xhumasë jashtë, sepse nuk ka vend brenda. Nesër është Ramazan. I lutem Allahut që të na pastrojë nga mëkati dhe të folurit e shëmtuar. Unë shpresoj që autoritetet do të ndërtojnë një xhami të re, pasi këtë ua rrënuan në mënyrë të paligjshme. Unë besoj se do të ndodh kështu. Në qoftë se nuk ndodh, atëherë ky është një mesazh i keq për ne muslimanët të cilët jemi pakicë këtu në Beograd”, tha imami Zejnullah.

Ai shtoi se sonte në rrugë do ta falin edhe namazin e teravisë.

Bashkia e Zemunit në Beograd tha më herët sot se herët në mëngjes ka rrënuar objektin e Bashkësisë Islame të Serbisë në Fushën e Zemunit, duke shtuar se ndërtimi ishte ngritur në mënyrë të paligjshme.

Siç u tha, inspektorët e ndërtimit të Bashkisë së Zemunit disa herë kanë mbyllur zonën e ndërtimit dhe kanë ngritur padi penale, por megjithatë punimet kanë vazhduar.

“Inspektorët e ndërtimit sipas ligjit miratuan vendimin për heqjen e objektit të paligjshëm dhe urdhër ekzekutiv për ekzekutimin e këij vendimi i cili i është paraqitur investitorit, i cili ka vazhduar me kryerjen e veprave të paligjshme. Rrënimi i objektit të paligjshëm filloi më 26 maj në mëngjes”, thuhet në njoftimin e bashkisë.

Nga ana tjetër, Ministria e Ndërtimit, Transportit dhe Infrastrukturës, njoftoi sot se ndërtimi i paligjshëm në Serbi duhet të ndalet, por u bëri thirrje autoriteteve lokale dhe organeve të tyre inspektuese që “në mënyrë serioze dhe me përgjegjësi të kryejnë punën e tyre dhe rregullisht të kryejnë kontrolle në terren”.

Ministria deklaroi se ndërtimet e paligjshme duhet të parandalohen “në rrënjë” për të mos ardhur në situatë “sot të rrënohet objekt ndërtimi i cili ka filluar para tre ose më shumë vitesh, gjë që është proces më i komplikuar dhe më pak efikas”, dhe paralajmëroi investitorët të respektojnë ligjin dhe të mos fillojnë ndërtime pa leje.

Aksioni për rrënimin e faltores filloi në mes orës tre dhe katër të mëngjesit, kur policia dhe xhandarmëria bllokuan lagjen. Rrënimi i faltores në Fushën e Zemunit ishte planifikuar për dje, por një numër qytetarësh të cilët u mblodhën së bashku e penguan atë.

The post Serbi, qindra besimtarë falin namazin e xhumasë në faltoren e rrënuar appeared first on Mesazhi.com.

Kështu i mbrojnë studentët myslimanë shokët e tyre të klasës (FOTO)

Posted: 26 May 2017 08:07 AM PDT

Studentët muslimanë në Universitetin e Anglisë Lindore mbajtën lutjet e xhumasë në kampusin e tyre, në shenjë proteste ndaj vendimit për të mbyllur sallën namazit.

Mësohet se vendimi erdhi pas sulmeve në Manchester, dhe po i atakon nxënësit vetëm pak ditë para Ramazanit.
Por në shfaqje të solidariteti, shokët e klasës, të gjithë prej tyre jo-musliman, “thurën një zinxhir njerëzor” rreth tyre për ti mbrojtur dhe përkrahur. /MESAZHI/
View image on Twitter

The post Kështu i mbrojnë studentët myslimanë shokët e tyre të klasës (FOTO) appeared first on Mesazhi.com.

Gjeniu me paralizë cerebrale qe fitoi bursë nga Google – VIDEO

Posted: 26 May 2017 06:35 AM PDT

Ky eshte Muratcan Cicek, i cili ka fituar një prej bursave më prestigjioze nga Google. Cicek ka kapërcyer sfiden qe lidhej me aftësitë e tij të kufizuara, edhe pse vuan nga paraliza cerebrale. Cicek po quhet Murat Hawking, pasi qe nje semundje te tille ka edhe gjeniu i ketij shekulli, Stephen Hawking. Cicek eshte i pari student nga Turqia qe ka fituar nje burse te tille. Inteligjenca e lartë e tij është aprovuar edhe nga komisionet profesionale. Cicek nuk ishte pranuar në shkollë të lartë me parë, por tani, ai ka vetëm një fjalë: “Kjo është meritë e nënës sime”. /MESAZHI/

Credits: TRT WORLD

The post Gjeniu me paralizë cerebrale qe fitoi bursë nga Google – VIDEO appeared first on Mesazhi.com.

Digjet Wimbledon (FOTO)

Posted: 26 May 2017 06:09 AM PDT

Britani e Madhe

Një numër i madh i makinave të zjarrfikësve janë parë në fushen e tenisit ne Wimbledon, ku ka shpërthyer një zjarr i madh.

Imazhet dramatike të marra nga jashtë klubit te tenisit tregojnë flakët e rënda qe ndodhen edhe prane disa ndertesave të tjera.

Brigada e zjarrit në Londër konfirmoi në Twitter se katër zjarrfikes ishin dërguar për të shuar flakët.

wimbledon-fire.jpg

Image result for wimbledon on fire

Related image

Related image

no-1-court.jpg/MESAZHI/

The post Digjet Wimbledon (FOTO) appeared first on Mesazhi.com.

loading...

Google News: “Kushner Talked to Russian Envoy About Creating Secret Channel With Kremlin - New York Times” plus 2 more

loading...

Google News: “Kushner Talked to Russian Envoy About Creating Secret Channel With Kremlin - New York Times” plus 2 more


Kushner Talked to Russian Envoy About Creating Secret Channel With Kremlin - New York Times

Posted: 26 May 2017 07:16 PM PDT


New York Times

Kushner Talked to Russian Envoy About Creating Secret Channel With Kremlin
New York Times
President Trump's son-in-law and senior adviser, Jared Kushner, at the White House last week. Credit Doug Mills/The New York Times. WASHINGTON — Jared Kushner, President Trump's son-in-law and senior adviser, spoke in December with Russia's ...
Jared Kushner trying to secretly talk to the Russians is the biggest billow of smoke yetWashington Post
Report: Jared Kushner Had Undisclosed Contacts With Russian EnvoyHuffPost
Washington Post: Kushner proposed secret communication channel with KremlinCNN
NPR -ABC News -New York Daily News -The Hill (blog)
all 1,773 news articles »

Clinton reappears at Wellesley, again at a crossroads - Washington Post

Posted: 26 May 2017 08:11 PM PDT


Washington Post

Clinton reappears at Wellesley, again at a crossroads
Washington Post
Nearly a half-century after she first declared herself to the world as a young woman unafraid to ruffle feathers and challenge authority, Hillary Clinton was back at the very same podium at Wellesley College. And once again, she was at a crossroads in ...
5 things we learned about Hillary Clinton from the New York magazine profileCNN
Clinton takes aim at Trump during commencement address at alma materFox News
5 zings Hillary Clinton aimed at Donald Trump during return to her alma materNJ.com
The Providence Journal -The Daily Caller -Salt Lake Tribune -Washington Examiner
all 306 news articles »

Federal judge tosses out life sentences for DC sniper Malvo - ABC News

Posted: 26 May 2017 02:36 PM PDT


Washington Post

Federal judge tosses out life sentences for DC sniper Malvo
ABC News
FILE - In this Oct. 26, 2004, file photo, Lee Boyd Malvo enters a courtroom in the Spotsylvania, Va., Circuit Court. A federal judge has tossed out two life sentences for D.C. sniper shooter Lee Boyd Malvo and ordered Virginia courts to hold new ...
Federal judge tosses life sentences for convicted beltway sniper Lee Boyd MalvoWashington Post
Life-Without-Parole Sentences For DC Sniper Thrown Out By JudgeNPR
DC sniper to be resentenced after judge overturns life-without-parole rulingsCNN
NBCNews.com -Fox News -Business Insider
all 50 news articles »
loading...

Zëri: “Ferit Zekolli i bashkohet Vetëvendosjes” plus 29 more

loading...

Zëri: “Ferit Zekolli i bashkohet Vetëvendosjes” plus 29 more


Ferit Zekolli i bashkohet Vetëvendosjes

Posted: 26 May 2017 02:41 PM PDT

Lëvizja Vetëvendosje ka konfirmuar se pjesë e saj është bërë ish-basketbollisti kosovar, Ferit Zekolli. “Lëvizjes Vetëvendosje sot iu bashkua edhe një figurë e shquar e sportit kosovar, Ferit Zekolli. Basketbollisti më i njohur shqiptar i të gjitha kohërave nga tash do ta fuqizojë edhe më shumë Alternativën e Lëvizjes në pjesën e sportit, me përvojën që ka në fushën përkatëse”, thuhet në konfirmimin e VV-së. “Në takimin me kryeministrin e ardhshëm, Albin......

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Nesër dasmë 'live' në 'Top Channel', martohet çifti i Big Brother

Posted: 26 May 2017 02:37 PM PDT

Nesër është spektakli i radhës në “Big Brother”, ku duket se do të ketë surpriza Ne kemi zbuluar njërën prej tyre që me siguri do të gëzojë konkurrentët, fansat e do të kënaqë teleshikuesit. Burimet jozyrtare, bëjnë me dije për “revistawho.com” se të shtunën në mbrëmje, njëri prej çifteve të shtëpisë, do të martohen në transmetim të drejtëpërdrejtë. Nuk dimë se cili prej tyre është, por ndjekësit besnikë......

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Me në fund Zanfina flet për dashurinë, a është ajo në lidhje?! (Video)

Posted: 26 May 2017 02:36 PM PDT

Kanë qarkulluar shumë fotografi në shtypin rozë, ku aludohej për një lidhje të këngëtares Zanfina Ismaili.  Këto lajme në Elite Show, Zanfina i hodhi poshtë duke shtuar se ka kohë që është beqare dhe nuk ka ndonjë person të ri të rëndësishëm në planin emotive. Por, sa është gati për ta gjetur fatlumin, tregon më mirë këngëtarja Ismaili.   ...

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Shpend Ahmeti uron për Ramazan

Posted: 26 May 2017 02:24 PM PDT

Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, ka uruar besimtarët myslimanë në Kosovë me rastin e fillimit të muajit të Ramazanit.  “Te gjithë besimtarëve mysliman, urime muaji i Ramazanit. Pas shumë kohe në Prishtinë me ujë për syfyr”, ka shkruar Shpend Ahmeti në Facebook. Në të gjithë botën më shumë se 1 miliardë myslimanë me datën 27 maj do të nisin edhe agjerimin për muajin e shenjtë të Ramazanit. Sipas kalendarit mysliman muaji i Ramazanit fillon më 27 maj......

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Thaçi kritikon BE-në për vizat

Posted: 26 May 2017 02:14 PM PDT

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi e ka kritikuar Bashkimin Evropian për mos liberalizimin e vizave. Thotë se kjo ka ndikuar në rritjen e ndikimit rus në vend dhe rritjen e fundamentalizmit islamik. Thotë se ky kusht i Bashkimit Evropian është i padrejtë për qytetarët e Kosovës që janë më pro evropianët “Kosova i ka kryer detyrat e veta. Demarkacioni është kusht i padrejtë që na e kanë vu. Kosova nuk është trajtu drejtë dhe fer sikurse vendet e tjera të rajonit”, tha Thaçi në......

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Limaj: Dialog me Serbinë po, por me kushte

Posted: 26 May 2017 01:58 PM PDT

Fatmir Limaj nga Nisma për Kosovën në Magazina Zgjedhore në Klan Kosova ka folur në lidhje me Dialogun me Serbinë, duke thënë se ky dialog duhet të vazhdojë, njofton Klan Kosova. “Ne jemi për dialog dhe nuk është në interes të vendit të pozicionohet askush kundër një dialogu”. “Jemi për të vazhduar dialogun edhe me Serbinë, por jo kështu si ka ndodhur. Jo dialog pa kushte”. “Të ftohen edhe të tjerë, të ftohen njerëz që kanë përvojë politike. Jemi......

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Hoxhaj me fermerët e Rahovecit, agrobiznesi do t’i prijë politikave të Fillimit të Ri

Posted: 26 May 2017 01:55 PM PDT

Zëvendëskryetari i PDK-së, Enver Hoxhaj ka qëndruar sot në Rahovec, ku bashkë me kryetarin e partisë, Kadri Veselin kanë takuar një numër të madh fermerësh nga kjo komunë. Hoxhaj ka thënë se qytetarët e Rahovecit meritojnë përkrahje për ta bërë Rahovecin qendër të agrobiznesit. Ai ka theksuar se me programin për Fillimin e Ri Rahoveci do të shndërrohet në model ekonomik dhe burim i krijimit të vendeve të reja të punës. “I nderuar nga prezenca e numrit kaq të madh......

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Leonardo DiCaprio nuk ia ndanë sytë Ritës sonë (Foto)

Posted: 26 May 2017 01:54 PM PDT

Festivali i Kanës është njëra ndër ngjarjet që mbledhë rreth vetes emrat më të shquar nga bota e artit. Emrat e njohur kujdesen që të duken sa më mirë gjatë parakalimit në tepihun e kuq, shkruan lajmi.net. Ata përcjellen në secilin hap dhe lëvizje nga paparacët, e këtyre nuk i ka shpëtuar as aktori Leonardo DiCaprio i cili është zënë duke e shikuar Ritën dhe disa modele të tjera. Ai i kishte “ngulur” sytë tek Rita e cila është përfolë për dukjen e saj......

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Lëvizja për Bashkim mobilizohet për zgjedhjet e 11 qershorit

Posted: 26 May 2017 01:51 PM PDT

Lëvizja për Bashkim ka mbajtur takim mobilizues për zgjedhjet e 11 qershorit. Valon Murati së bashku me strukturat e partisë kanë mbajtur takim në Prishtinë dhe Obiliq. Lëvizja për Bashkim ka shprehur përkrahjen e madhe për dy kandidatët e saj për deputet, Avni Klinakun dhe Fadil Fazliun. “Takime mobilizuese me aktivistët e LB-së në Prishtinë dhe Obiliq në funksion të përkrahjes së kandidatëve për deputet nga Koalicioni i madh #12, Avni Klinaku – 29 dhe Fadil Fazliu – 95” shkruan kryetari......

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Leka II nesër në Kosovë, takon Haradinajn

Posted: 26 May 2017 01:48 PM PDT

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës ka njoftuar se të shtunën Ramush Haradinaj pret Princ Leka II të shoqëruar edhe nga bashkëpunëtorë të tij. Takimi do të zhvillohet në selinë qendrore të AAK-së, në orën 11:00. ...

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Kalludra 'godet' PDK-në, shprehet e sigurt në fitoren e koalicionit me frymë rugoviane

Posted: 26 May 2017 01:43 PM PDT

Mirjeta Kalludra, ish-deputetja e re e Lidhjes Demokratike të Kosovës që tash synon ta fitoj edhe një mandat në Kuvendin e Kosovës në kuadër të koalicionit LDK-AKR- Alternativa, i është drejtuar me një letër publike elektoratit të partisë që përfaqëson. Më shumë se kurrë më parë, ajo ka përdorur një gjuhë tejet kritikuese për PDK-në, e cila, ndonëse ishte në koalicion me LDK-në, u vu në mbështetje të opozitës për ta rrëzuar Qeverinë......

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Fatmir Limaj tregon si u bë koalicioni PDK-AAK-NISMA

Posted: 26 May 2017 01:20 PM PDT

Koalicioni PDK-AAK-NISMA, ishte i shpejtë dhe ishte një vendim shumë i rëndësishëm, për t’i dhënë një mundësi vendit tonë e për t’i dhënë një mundësi Ramush Haradinajt. Kështu e ka përshkruar koalicionit e orëve të vona të së martës, i pari i Nisma-s, Fatmir Limaj, duke theksuar edhe ndikimin që pati koalicioni i LDK-së me AKR-në, përderisa ka thënë që Ramush Haradinaj e meriton që t’i jepet një mundësi. “Nuk ka vendim të lehtë në......

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Haradinaj: Malin e Zi e kemi shtet mik, demarkacionin do të kryejmë shpejt

Posted: 26 May 2017 01:15 PM PDT

Kandidati për Kryeministër i koalicionit PDK-AAK-Nisma, Ramush Haradinaj ka treguar se çfarë do të bëjë me Demarkacionin me Malin e Zi. Ramush Haradinaj ka shpjeguar se si do të zgjidhet çështja e Demarkacionit me Malin e Zi nëse ai do të bëhet Kryeministër i vendit. “Është vendimi i gabuar politik që e ka pru gjendjen këtu”, tha Haradinaj në emisionin ‘Argument Plus’ në rtv21. E gjithë kjo çështje thotë se do të zgjas shkurt, pasi ekspertët e një komisioni të ri......

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Ariana Grande koncert për viktimat e sulmit

Posted: 26 May 2017 01:02 PM PDT

Këngëtarja Grande do të mbajë koncert humanitar për viktimat e sulmit në Mançester Ylli amerikan i muzikës pop, Ariana Grande, njoftoi të premten se do të mbajë një koncert humanitar për viktimat e sulmit që ndodhi në njërin nga koncertet e saj në Mançester, të hënën. Ajo në një porosi në llogarinë e saj në Instagram ka thënë se data e koncertit ende nuk është caktuar, transmeton Reuters. Ndryshe, nga ky sulm humbën jetën  22 persona. ...

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Kurti thotë se do t’i ulë pagat e zyrtarëve të lartë të shtetit

Posted: 26 May 2017 12:59 PM PDT

Kandidati i Vetëvendosjes për kryeministër, Albin Kurti ka thënë se do t’i ulë pagat e zyrtarëve të lartë të shtetit. Ish-kryetari i VV-së ka premtuar se pagat e zyrtarëve të lartë nuk do të jenë më shumë se dyfishi i pagës mesatare në Kosovë. Përderisa pagat mujore në Kosovë sillen nga 130 deri në mbi 400 euro, deputetët e Kuvendit të Kosovës vazhdojnë të kenë pagë pesë herë më të lartë se paga mesatare e në vend. E Kurti ka deklaruar se......

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Kush janë personat e akuzuar në listën e LDK'së?

Posted: 26 May 2017 12:58 PM PDT

Kandidati i koalicionit LDK-AKR-Alternativa, përballë gazetarëve në RTV Dukagjini, ka folur për listën e kandidatëve për deputetë, bartës i të cilës është vet ai,. Gazetari Vehbi Kajtazi ka komentuar këtë listë, duke thënë se në gjenden persona që hetohen për nga drejtësia. Ai ka përmendur Naser Osmanin, i cili hetohet për fondin e 3 për qindëshit. Hoti ka thënë se përderisa Osmani nga drejtësia nuk është shpallur fajtor, nuk mund të cilësohen si të......

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Refiqe Tërnava uron fillimin e Muajit të Ramazanit

Posted: 26 May 2017 12:52 PM PDT

Refiqe Tërnava, vajza e Naim Tërnavës, si dhe kandidatja për deputet nga radhët e Aleancës Kosova e Re, përmes një postimi në rrjetin e saj social “facebook”, ka uruar besimtarët mysliman me rastin e fillimit të muajit të Ramazanit. Ky është postimi i plotë: Të nderuar vëllezër e motra, Nesër është dita e parë e muajit të shenjtë Ramazan. Besimtarët anekënd globit fillojnë me agjërim, prandaj shfrytëzoj rastin t'ju uroj të gjithëve, e sidomos besimtarëve......

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Hoti: Ka kaluar koha e fyerjeve gjatë fushatës

Posted: 26 May 2017 12:35 PM PDT

Kandidati për kryeministër nga koalicioni LDK-AKR-Alternativa, Avdullah Hoti ka folur për rrjedhën e fushatës, e cila fillon më 31 maj, por edhe aktivitetet ditore të partive, që nga dita kur u caktua mbajtja e zgjedhjeve të parakohshme. Hoti ka thënë se koalicioni të cilin ai përfaqëson tash e disa ditë ka qenë çdo ditë në terren, i fokusuar në ekonomi e biznese. Ai ka shtuar se ka kaluar koha kur gjatë fushatës kundërshtarët politikë akuzoheshin e fyheshin mes vete, ndërsa tani, sipas tij, fushata duhet......

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Pse s’po bëjnë bashkë fushatë Haradinaj, Veseli e Limaj?

Posted: 26 May 2017 12:27 PM PDT

Kryetari i NISMA për Kosovën, Fatmir Limaj, në Magazinën Zgjedhore të Klan Kosovës, ka hedhur poshtë pretendimet se problemet brenda koalicionit PDK-AAK-NISMA po bëjnë që të tri partitë të bëjnë fushatë ndaras. Ai ka deklaruar se secila parti fushatën e koncentron tek elektorati i saj, pasi përgjegjësinë fillestare e ka ndaj tij, duke shtuar se në një moment të caktuar kohor të tre liderët e partive do të bëhen bashkë në fushatë. “Është hera e parë në......

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Plaku kosovar, adhurues i Sony Playstation, bëhet hit edhe në Zvicër (Foto&Video)

Posted: 26 May 2017 12:12 PM PDT

U bë i famshëm nga një storie e realizuar nga Klan Kosova. Ahmet Dedinca, 83 vjeçar është i moshuari të cilit nuk i pengojnë vitet që ta realizojë dëshirën e tij për lojë në Play Station. Ky rast i jashtëzakonshmë, tashmë ka bërë bujë edhe në mediat e Evropës. Është gazeta zvicerane Blick am Abend e cila i ka kushtuar një raport adhuruesit të video-lojërave. “Ahmet Dedinca është 83 vjeç, dhe ai është ndryshe nga shokët e tij bashkmoshatarë.......

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Samiti G7: Liderët pajtohen për luftë kundër terrorizmit

Posted: 26 May 2017 12:11 PM PDT

Liderë të vendeve industriale udhëheqëse në botë, grupi G7, janë pajtuar të ndërmarrin veprime të reja në luftën kundër terrorizmit, në samitin e fundit në Taormina në Sicili. Megjithatë dallimet në lidhje me ndryshimet klimatike në mes të presidentit amerikan Donald Trump dhe të tjerëve, ende mbesin të njëjta. Trump dhe kryeministrja britanike Theresa May rikonfirmuan planet për nxitje të tregtisë, duke përfshirë edhe një marrëveshje për tregti pas Brexit. Trump ka......

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Thaçi: Besoj në zgjedhje demokratike, moderne dhe evropiane

Posted: 26 May 2017 12:06 PM PDT

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, ka shprehur shpresën se zgjedhjet e parakohshme të 11 qershorit do të jenë fer, demokratike, gjithëpërfshirëse, me standarde të larta dhe që rezultati i tyre do të pranohet nga të gjithë. Presidenti Thaçi, i cili pë herë të parë nuk do të jetë pjesë e kësaj gare elektorale ka thënë se nuk i mungon gara elektorale dhe se do të jetë i përkushtuar në obligimet e tij që ia jep Kushtetuta dhe ligjet e vendit. “Fillimisht......

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Hasani i Nisma’s uron besimtarët Islam: Le të na shërbej Ramazani si muaj i paqes dhe dashurisë

Posted: 26 May 2017 12:02 PM PDT

Nesër, myslimanët anekënd botës nisin agjërimin e muajit të bekuar të Ramazanit. Me këtë rast, kandidati për deputetë nga radhët e Nisma për Kosovën, Bajram Hasani ,ka uruar që besimtarët ta jetojnë këtë muaj me të gjitha mirësitë e begatitë e tij. Hasani në profilin e tij social në ‘Facebook’, ka uruar që ky muaj të shërbej për paqe dhe dashuri. Postimi i plotë i Hasanit: Të dashur qytetarë, nesër besimtarët islam fillojnë muajin e shenjtë......

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

'Eurokoha' bën hapjen e sezonit veror 2017 (FOTO&VIDEO)

Posted: 26 May 2017 11:59 AM PDT

Kompania “Eurokoha” ka bërë prezantimin e ofertave turistike për bregdetin turk, me çmime që mund t’i përballojë edhe standardi i kosovarëve. Sikurse edhe gjatë viteve të kaluara, kompania “Eurokoha” edhe këtë vit për klientët e saj ka siguruar aranzhmane në hotelet më të mira në bregdetin turk. Sezonin e ka nisur me çmime promovuese dhe oferta të shumëllojshme. Duke nisur nga tash qytetarët e Kosovës mund t’i shfrytëzojnë ofertat promocionale të kompanisë......

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Dhurohen 500 pako ndihma në xhaminë 'Pavarësia' në Prishtinë

Posted: 26 May 2017 11:56 AM PDT

Në prag të muajit të shenjtë të Ramazanit, në xhaminë “Pavarësia”, në Prishtinë shoqata “Bereqeti”, sot bëri shpërndarjen e 500 pakove ushqimore. Donator i këtyre ndihmave ishte Halil Muja, i cili për vite me radhë, tashmë për disa vite me radhë bën dhurimin e ndihmave për qytetarët në nevojë. Imami i xhamisë “Pavarësia”, Nexhmi Hoxha, përfaqësues i shoqatës “Bereqeti” në Prishtinë, në fjalën e tij, mes tjerash tha se kjo familje......

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Haradinaj: Kërkojmë kufi dhe ushtri si i ka hije!

Posted: 26 May 2017 11:48 AM PDT

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj sot ka qëndruar në një vizitë në Mitrovicë, ku është takuar me qytetarë, prej nga i ka bërë thirrje BE-së që të mos përdor standarde të dyfishta me rastin e Kosovës. “Kërkojmë kufi dhe ushtri si i ka hije. Ne jemi këtu për të qenë partnerë, jemi këtu të punojmë bashkë me fqinjtë tanë, jemi këtu jo për t’u bërë lypsarë, por që të jetojmë në standarde dhe vlera të BE-së.......

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

MPB identifikon deputetët që hapën dyert e Kuvendit më 27 prill

Posted: 26 May 2017 11:43 AM PDT

Ministria e Brendshme ka përfunduar identifikimin e shtatë deputetëve që hapën dyert e Kuvendit për kriminelët më 27 prill, njoftoi Ministrinë e Brendshme. “SPB Shkupi, gjithashtu deri tek Prokurorina Themelore Publike Shkup ka dorëzuar edhe dy Raporte nga të cilat njëra prej të cilave i referohet masave të marra dhe aktiviteteve që lidhet me Urdhërin e verifikimit të të dhënave të plota personale për një total prej shtatë njerëz – deputet të Parlamentit dhe të tjera ka të bëjë me......

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Presidenti Thaçi viziton shkollën e tij në vendlindje (Video)

Posted: 26 May 2017 11:29 AM PDT

Presidenti Hashim Thaçi ka vizituar sot Burojën, vendlindjen e tij. Thaçi në rrjetin social Facebook ka treguar se vizitoi fshatin Burojë, ku ka takuar nxënësit dhe mësimdhënësit e shkollës fillore të këtij fshati, me rastin e përfundimit të vitit shkollor. Si gjithmonë ndjenjë e veçantë sa herë takoj mësimdhënësit dhe nxënësit në vendlindjen time, në shkollën "Abedin Rexha" në Burojë”, ka shkruar ai. “Nxënësit dhe arsimtarët i urova......

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Cila parti do t’i joshë 156 mijë të rinj, që votojnë për herë të parë?

Posted: 26 May 2017 11:19 AM PDT

Zgjedhjet e parakohshme parlamentare, të cilat do të mbahen më 11 qershor, karakterizohen për nga numri i madh i votuesve, që do të dalin për herën e parë te kutitë e votimit. Zëdhënësi i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve (KQZ), Valmir Elezi, ka deklaruar për media se janë 156,031 persona që janë bërë pjesë e trupit elektoral për dallim nga zgjedhjet e vitit 2014. Sipas analistëve politikë, është e vështirë të thuhet se cilat parti do të arrijë ta joshë këtë numër......

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Vdes në Siri kosovari Gëzim Kllokoqi

Posted: 26 May 2017 11:19 AM PDT

20 vjeçari, Gëzim Kllokoqi nga Prishtina, ka vdekur në Siri, nga plagët e marra një muaj më parë në luftimet atje. Rastin për Klan Kosova e kanë konfirmuar familjarët e kosovarit, Ata kanë pohuar se ai në Siri kishte shkuar tre muaj më parë. ...

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

loading...

Tjerat postime

1 Prilli (1) 1 qershori (2) 10 (1) 17 shkurti (7) 28 nentori (7) 28 Nëntori (2) 5 (1) 7 (6) 7 marsi (7) 8 (1) 8 marsi (5) 9 (1) Abanozi (1) Abasidët (1) Abazoni (1) Abdesi (1) Abdylazis Islami (1) Abetarja (3) Ablacioni (1) Abrazioni (1) Abscesi (1) Absent radial pulse (1) Abshisa (1) Absolventi (1) Absorbentët (1) Absorbimi (2) Acari (1) ACE inhibitors (2) Acetoni (1) Acidet (1) Acidet biliare (1) Acidet yndyrore (2) Acidi askorbik (1) Acidi borik (1) Acidi folik (6) Acidi laktik (1) Acidi nikotinik (1) Acidi nitrik (2) Acidi parinarik (1) Acidi piruvik (1) Acidofil (1) Acute mitral regurgitation (1) Acute pericarditis (2) Adaptimi (1) Adelina Mamaqi (4) Adem Gajtani (2) Adem Jashari (3) Adem Ramadani (2) Adenohipofiza (1) Adeti (1) Adoleshenca (1) Adolf Hitler (1) Adoptimi (1) Adrenalina (1) Adresa (32) Adsense (3) Aerob (1) Aeroplani (1) Afarizmi (1) Afazia (2) Afazia motorike (1) Afazia përçuese (1) Afazia senzorike (1) Afekti (1) Afërdita (2) Afonia (1) Aforizma (3) Afrika (2) Afta (1) Afёrdita (1) Ag Apolloni (3) AgBiMed (1) Agjentët ekonomik (1) Agjentët infektivë (1) Agjerimi (6) Agjërimi (2) Agnesa Mahalla (6) Agnozioni (1) Agon Bislimi (7) Agrafia (1) Ahireti (1) Ahmedizmi (1) AIDS (11) Ajri (3) Akarcidet (1) AKI (3) Akilia (1) Akiloza (1) Aknemia (1) Aknet (2) Akomia (1) Akondroplazia (1) Akor (1) Akorea (1) Akoria (1) Akralis (1) Akranestezia (1) Akrastezia (1) Akrepi (1) Akromatizmi (1) Akromatociti (1) Akromatopsia (1) Akromatoza (1) Aksidentet e trafikut (3) Aksidenti (1) Aktinidet (1) Aktori (1) Aktrimi (1) Akulli (1) Akullorja (1) Akupunktura (1) Albatros Rexhaj (1) Albatrosi (3) Alber Kamy (1) Albin Kurti (1) Albumina (1) Aldosteroni (1) Alegoria (2) Alergjeni (1) Alergjia (2) Alergologjia (1) Alfabeti (1) Alfentanili (1) Algat (1) Algat blu te gjelbra (2) Algoritmi (1) Ali Asllani (2) Ali Pasha (1) Ali Podrimja (4) Aliazhet e hekurit (3) Aliazhi (1) Alibia (1) Alienët (2) Aliteracioni (1) Alkoolet (1) Allahu (2) Almedin Ejupi (2) Alpet Shqiptare (1) Alpha-blockers (1) Alternatori (1) Altin Cekodhima (1) Altruizmi (3) Alveolet (1) Ambasada (2) Ambulatory blood pressure recording (1) Amerika Jugore (2) Amerika Veriore (2) Amilaza (1) Amiloidoza (2) Amin (1) Aminat biogjene (1) Aminoacidet (2) Amoniaku (1) Amplituda (1) Anafaza (1) Anafillaksa (1) Anafora (1) Analiza (11) Analiza dhe komenti i poezisë ''Albatrosi'' të Sharl Bodlerit (1) Analiza e dramës ''Cuca e maleve'' (1) Analiza e dramës ''Emira'' (2) Analiza e dramës ''Gof'' (1) Analiza e dramës ''Varri i qyqes'' (1) Analiza e komedisë ''Bretkosat'' (1) Analiza e komedisë ''Shumë zhurmë për asgjë'' (1) Analiza e komedisë ''Zogjtë'' (1) Analiza e novelës ''Plaku dhe deti'' (1) Analiza e poemës '' Çajld Haroldi'' (1) Analiza e poemës '' Erveheja'' (1) Analiza e poemës '' Liria'' (1) Analiza e poemës '' Scodra'' (1) Analiza e poemës '' Serafina Topia'' (1) Analiza e poemës ''Andrra e jetës Zoga'' (1) Analiza e poemës ''Bukuria'' (1) Analiza e poemës ''Eneida'' (1) Analiza e poemës ''Garda Krutane'' (1) Analiza e poemës ''I tretuni'' (1) Analiza e poemës ''Iliada'' (1) Analiza e poemës ''Kënga e Sprasme e Balës'' (1) Analiza e poemës ''Lissus'' (1) Analiza e poemës ''Odisea'' (1) Analiza e poemës ''Te dheu i huaj'' (1) Analiza e poemës ''Vaji i bylbylit'' (1) Analiza e poemës Bagëti e Bujqësi'' (1) Analiza e poezisë ''Paraja'' të Hasan Zyko Kamberit (1) Analiza e poezisë së Ali Podrimjes (1) Analiza e poezisë së Azem Shkrelit (1) Analiza e poezisë së Din Mehmetit (1) Analiza e poezisë së Pablo Nerudës (1) Analiza e romanit '' Bardha e Temalit'' (1) Analiza e romanit '' Dikush më buzëqeshte'' (1) Analiza e romanit '' I huaji'' (1) Analiza e romanit '' Lufta dhe paqja'' (1) Analiza e romanit '' Xha Gorio'' (1) Analiza e romanit ''Don Kishoti'' - Miguel Servantes (1) Analiza e romanit ''Era dhe Lisi'' (1) Analiza e romanit ''Gjenerali i ushtrisë së vdekur'' (1) Analiza e romanit ''Karvani i bardhë'' (1) Analiza e romanit ''Kështjella'' (1) Analiza e romanit ''Kronikë në gur'' (2) Analiza e romanit ''Lumi i vdekur'' (1) Analiza e romanit ''Njeriu me top'' (1) Analiza e romanit ''Oh'' (1) Analiza e romanit ''Para Agimit'' (1) Analiza e romanit ''Përsëri në këmbë'' (1) Analiza e romanit ''Piramida'' (1) Analiza e romanit ''Rruga e shtëpisë sime'' (1) Analiza e romanit ''Shkëlqimi dhe rënia e shokut Zylo'' (1) Analiza e romanit ''Viti i mbrapshtë'' (1) Analiza e tragjedisë ''Hamleti'' - William Shakespeare (1) Analiza e tragjedisë ''Mbreti Lir'' (1) Analiza e tragjedisë ''Persët'' (1) Analiza e tregimit ''Kukulla të ngrira'' (1) Analiza e veprave të Ali Podrimjes (1) Analiza e veprave të Anton Pashkut (1) Analiza e veprave të Sharl Bodlerit (1) Analiza e veprës '' Prometeu i mbërthyer'' (2) Analiza e veprës ''Epi i Gilgameshit'' (1) Analiza e veprës ''Komedia Hyjnore'' (1) Analiza e veprës ''Shqipëria Çka qenë (1) Analiza e veprës ''Vdekja më vjen prej syve të tillë'' (1) Analiza e veprës ''Zani i zemrës'' (1) Analiza letrare (155) Analizatoret (1) Anamorava (1) Anasarka (1) Anatoksina (1) Anatomia (128) Anatomia patologjike (5) Anatria (1) Andon Zako Çajupi (7) Androgjenet (1) Andromeda (1) Andrra e jetës Zoga (1) Anekdota (2) Anekdotat (2) Anemia (1) Anemia mikrocitare hipokrome (1) Anemia pernicioze (1) Anesteziologjia (19) Aneurizma (1) Angina pectoris (10) Angina pektoris (1) Angiografia cerebrale (1) Angioplasty (1) Anijet (1) Anijet kozmike (1) Animacione (1) Animizmi (1) Anionet (2) Anketa (1) Ankthi (1) Anomalia (1) Anomalite e refraktimit (4) Anomaloskopi (1) Antarktida (2) Antibiotikët (1) Antibioza (1) Anticoagulants (1) Antidiabetiket oral (2) Antidiaroikët (1) Antidot (1) Antiemetikët (1) Antigjenet (3) Antioksidant (1) Antisepsa (1) Antisteriliteti (1) Antiteza (2) Antitrupat (2) Anton Pashku (6) Anton Santori (1) Antonimet (1) Antraksi (1) Antropometria (1) Antroponoza (1) Antropozoonoza (1) Anuria (1) Anza e Henleut (2) Aortic and mitral valve disease (1) Aortic coarctation (2) Aortic regurgitation (2) Aortic sclerosis (1) Aortic stenosis (6) Aparatet e anijeve kozmike (1) Aparatet elektrotermike (1) Aparati jukstaglomerular (1) Apele per ndihme (1) Apex beat (1) Apnea (1) Apoptoza (1) Apostrofa (1) Apraksia (4) Arabët (2) Argëtimi (1) Ari (1) Aristoteli (1) Aristrokracia (1) Ariu (2) Arkiva (30) Aroma (1) Arseniku (1) Arshi (1) Arsimi (2) Arsimimi shëndetësor (1) Arteria (1) Arterioskleroza (3) Artikulacioni (1) Artiola (1) Asdreni (5) Asepsa (1) Ashensori (1) Asidenti (2) Asonaca (1) Aspergilloza (1) Astenosfera (1) Asteroidi (1) Astigmatizmi (1) Astrit Lulushi (1) Atdheu (3) Ateizmi (1) Atelektaza (2) Ateromatoza (1) Ateroskleroza (4) Atmosfera (2) Atomet (4) Atomi (3) Atrial fibrillation (7) Atrial septal defect (7) Atrofia (3) Atrofia e bulbusit (1) Australia (2) Austria (1) Autizmi (7) Autobiografia (1) Autobusi (1) Autochthonous (1) Autoimuniteti (1) Autokracia (1) Automobili (1) Autopsia (2) Autosaldues (1) Autoshkolla (21) Autovaksina (1) Avaz (1) Avirulenca (1) Avni Tafili (17) Avulli (1) Azia (2) Baba (3) Bacterial endocarditis (3) Bagëti e bujqësi (4) Bajram Curri (1) Bajrami (1) Bakri (11) Bakteremia (1) Bakteret (7) Balanitis (1) Balena (1) Baleti (1) Balistika (2) Balistika e jashtme (1) Balistika kriminalistike (1) Ballkani (1) Balloon valvuloplasty (1) Bankat (1) Banori dhe shpresa e tij (1) Barcoleta (6) Bari (1) Barnat (7) Barnat antikanceroze (1) Barnat ekpektorante (1) Barnat kundër motilitetit (1) Barnat kunder ulqeres peptike (1) Barnat kunder vjelljes (1) Bashkëtingëlloret (1) Bashkëtinglloret (1) Bashkia (1) Bebeza (2) Bedri Dedja (1) Beduinët (1) Behgjet Pacolli (1) Bekir Halimi (24) Bërrylat (1) Bërthama (2) Besa - Besë (1) Besa e Konstandinit (1) Besim Muhadri (1) Besimet monoteiste (1) Besimi (1) Beta-blockers (1) Biandria (2) Bibliografia (1) Bicikleta (1) Bifurkacioni (1) Big Bangu (1) Bigamia (2) Bilal Golemi (1) Bilal Xhaferri (1) Bimet (1) Bimët e gjelbra (1) Biocenoza (1) Biocenozat (1) Biofizika (1) Biografia (82) Biokimia (45) Biokimia klinike (1) Biologji test (192) Biologjia (46) Biologjia molekulare (2) Bioprosthetic valve (1) Biosfera (1) Biosistematika (1) Biotopet (2) Biznesi (1) Bjeshkët e Nemuna (1) Blalock-Taussig shunt (1) Blej (3) Bleta (2) Bllokatoret e receptoreve H2 histaminike (1) Bodrumi (1) Bomba atomike (1) Bomba me hidrogjen (1) Bora (4) Borgjezi fisnik (1) Borgjezia (1) Borxhi (1) Bradikardia (1) Bregdeti (1) Brenga (1) Breshka (1) Bretkosa (2) Brikenë Meha (1) Bronkiolet (1) Bronkopneumonia (1) Brucelloza (2) Budizmi (1) Bufi (1) Bujku (1) Bukuria (1) Bukuroshja e Fjetur (1) Buqja (1) Burimi i infeksionit (1) c (1) Ç’u Mbush Mali (1) Çajld Haroldi (1) Calcium channel blockers (1) Calor (1) Çamëria (1) Cardiac defibrillators (1) Cardiology (74) Çarls Dikens (1) Carotid artery pulsations (1) CEFTA (1) Çeliku (2) Celuliti i orbites (1) Celuloza (3) Centralet elektrike (2) Çështë dhe Çdo të bëhet'' (1) CGI animation (1) Chest pain (1) Choki (1) Choroidal neovascularization (1) Chronic mitral regurgitation (1) Chronotropic incompetence (1) Ciankobalamina (1) Cigarja (1) Cikli kardiak (1) Cikli pentozik (1) Cikloni (1) Ciklopegjiket (1) Cilësia (1) Cirroza (6) Ciruset (1) Citati (1) Citoliza (1) Citoplazma (3) Çka është Seuli? (1) Coarctation of aorta (2) Collapsing pulse (1) Complications of infective endocarditis (1) Complications of prosthetic valves (1) Congenital heart diseases (1) Constrictive pericarditis (4) Continuous murmurs (1) Copat e huaja (2) Copat e huaja intrabulbare (4) Copat e huaja metalike ne korne (1) Copat e huaja ne korne (2) Cor bovinum (1) Corpus callosum (3) Corpus uteri (1) Cuca e maleve (2) Cunami (1) Cyanosis (1) Daja (1) Dakriocistiti (4) Dakriocistiti akut flegmonoz (2) Daktiloskopia (3) Dallendyshet (2) Daltonizmi (1) Daniel Defo (1) Dante Aligeri (3) Dante Aligieri (1) Dantroleni (6) Dardha (1) Dashuria (4) Daut Demaku (9) definicione (2) Degradimi (1) Dekameroni (1) Dekanati (1) Dekarboksilimi (1) Dekarboksilimi i aminoacideve (1) Deluzioni (1) Demografia (3) Demokracia (2) Demonet (1) Dendesia (1) Depedikulimi (1) Depresioni (1) Deratizimi (1) Derdhja (1) Dermatologjia (27) Dermatophyta inguinalis (1) Dëshirë e vërtetë e shqiptarëve (1) Dëshmorët (1) Determinantat antigjenike (1) Deti (2) Dextrocardia (1) Dezaminimi (1) Dezinfektimi (1) Dhelpra (1) Dhembet (1) Dhëmbët (1) Dhimitër Xhuvani (1) Diabeti (22) Diagnoza (9) Dialektet (1) Dialektet e gjuhës shqipe (1) Dialekti (1) Dialektizmat (1) Dialog (2) Dialogu (1) Diastolic dysfunction (1) Diateza (1) Dielli (5) Dieta (5) Diftongjet (1) Difuzioni (1) Digital Kosovo (5) Dijet e njerëzve të mëdhenj (1) Dijetaret (1) Diktatura (1) Dikush më buzëqeshte (1) Dimri (6) Din Mehmeti (1) Diseksioni (1) Dispraksia (1) Distilimi (1) Distribuimi (1) Distrofia yndyrore (2) Dita e Xhuma (1) Ditari (1) Dituria (1) Diuretics (1) Diureza (3) Divertikuloza e zorrës së trashë (1) Dizuria (1) Djali (1) Djali Shqiptar (1) Djalli (2) Doket (1) Doktrina e Krishtenë (1) Dokumentet (1) Dollari (1) Dolor (1) Don Kishoti (2) Don Zhuani (1) Dosjet (2) Dozat (1) Dozimi (2) Dr. Agon Bislimi (2) Dr. Driton Ferizi (1) Dr. Gëzim Galiqi (1) Dr. Imri Vishi (1) Drama (5) Dramatika (1) Drejtësia (1) Dreri (1) Dressler's syndrome (1) Drini i Bardhë (1) Drita në zemër (1) Dritëro Agolli (8) Drogat (4) Druri (27) Drusen (1) Dua (53) Duart (1) Ductus arteriosus (1) Duhani (20) Dukuria kimike (2) Durimi (1) Durimi dyfytyrësh (1) Dusk Drive (1) Dyshimi (2) E drejta civile (3) E-Biznesi (1) Earn Money (3) Ebu Hanife (1) Echinococcus granulosus (1) Edema (3) Edema angioneurotike (3) Edema e kornese (1) Edmond de Amiçis (2) Edukata (1) Edukimi sanitar (1) Edukimi shëndetsor (1) Efektet anesore (3) Efikasiteti diagnostik (1) Efikasiteti terapeutik (1) Egzogamia (2) Eideza (1) Eisenmenger complex (1) Eisenmenger syndrome (3) Ejection click (1) Ekologjia (2) Ekonomia (145) Ekonomiksi (3) Eksperimenti (1) Ekstraneti (1) Eksudati (2) Ekzaminimi (4) Ekzfotalmometri (1) Elegjia (2) Elektroencefalografia (1) Elektroforeza (2) Elektrolitët (2) Elektroliza (1) Elektromiografia (1) Elektromotori (1) Elektronegativiteti (1) Elektronet (1) Elementet e bllokut (1) Elementet kalimtare (2) Elementet kimike (1) Elementet Letrare (7) Eliminimi (1) Emancipimi (1) Emancipimi i femrës (1) Emanetu Feridetun (1) Embolia (4) Embolia e arteries qendrore te retines (3) Embolusi (1) Embrioni (1) Emfizema (1) Emfizema subkutane (1) Eminem (1) Emra Shqip (2) Emrat (1) Emrat abstraktë (2) Emrat e përgjithshëm (3) Emrat e përveçëm (3) Emrat konkretë (2) Emri (11) Emri i përgjithshëm (1) Emri i përveçëm (1) Ena e gjakut (1) Encefalopatia (1) Endemia (1) Enderr (2) Enderrat (14) Endocarditis (1) Endogamia (2) Endokrinologjia (1) Endometriumi (2) Endotendineum (1) Eneida (1) Energjia (4) Enët e gjakut (1) Enflurani (3) Enis Presheva (1) Enkelejd Lamaj (1) Entropia (1) Enukleacioni i syrit (2) Enumeracioni (1) Enver Gjergjqeku (1) Enver Robelli (1) Enzimet (2) Epanastrofea (1) Epi i Gilgameshit (2) Epidemia (1) Epidemiologjia (22) Epiderma (1) Epidermophytia inguinalis (1) Epiglotisi (1) Epika (1) Epilepsia (5) Epiteli (3) Epiteli shumeshtresor i sheshte (2) Epitendineum (1) Epiteti (1) Epithalamus (1) Epitopet (1) Epoka (1) Epshet. Uria (1) Epshi (1) Eqrem Çabej (1) Era (2) Eradikimi (1) Erb's point (1) Eritroblastoza fetale (3) Eritrocitet (5) Ernest Hemingway (1) Ernest Koliqi (1) Ernesto Sabato (1) Erozioni (1) Erozioni i kornese (3) Ersilja Çeli (4) Ervehaja (1) Esad Mekuli (2) Esat Stavileci (1) Ese (127) Ese per 17 shkurtin (1) Ese per 28 nentorin (2) Ese per 8 marsin (1) Ese per Arsimin (1) Ese per atdheun (2) Ese per dashuri (1) Ese për dashurinë (2) Ese per dimrin (1) Ese per durimin (1) Ese per familjen (2) Ese per femijet (2) Ese per leximin (2) Ese per librin (2) Ese për nënën (1) Ese per pranveren (5) Ese për pushimet verore (1) Ese per pushtetin (1) Ese per shkollen (1) Ese per shokun (1) Ese per veren (1) Eseja (1) Eshtrat (2) Eskili (2) Essay (8) Estrogjenet (1) Estrogjeni (3) Ethet (2) Ethet hemorragjike Krime-Kongo (7) Etika (1) Etika Islame (1) Etiologjia (25) Etja (1) Etleva Durmishi (1) Etnija (2) Etnografia (1) Eufemizmi (1) Euro (1) Evakuimi (1) Evropa (2) Ezani (3) Ezani më i mrekullueshëm i Bilalit (1) Fabula (10) Facebook (5) Fadil Maloku (3) Fagocitoza (2) Faik Konica (4) Fakte Historike (6) Fakte shkencore (15) Faktoret e rrezikut (2) Fakulteti (1) Falja (1) Falja e namazit (11) Fallot's tetralogy (5) Familja (5) Familja patriarkale (1) Fan Noli (3) Fantazmat (1) Faqe (284) Faqet e institucioneve të Kosovës (1) Faringu (1) Farkëtimi (1) Farmakodinamika (1) Farmakokinetika (1) Farmakologjia (69) Fatet (1) Faton Bislimi (2) Fatos Arapi (2) Fauna (1) Febris continua (1) Febris intermitens (1) Febris recurens (1) Febris remitens (1) Febris undulans (1) Federata Mikroneziane (1) Feja (7) Feja Islame (793) Fejesa (1) Fejzi Bojku (1) Fekonditeti (1) Fëmija (1) Femijet (2) Femra (4) Femrat (1) Fenilketonuria (2) Fenotipi (1) Feokromocitoma (1) Ferizaj (1) Fertiliteti (1) Festa e shkollës (1) Fetishizmi (1) Fetva (1) Figura e krahasimit (2) Figurat Letrare (41) Fijet asociative (1) Filip Shiroka (4) Filma (46) Filma me titra shqip (7) Filmi (10) Filmofil Group (1) Filtrimi (1) Filtrimi glomerular (1) Fimoza (1) Firma (2) Fisi (1) Fisnik Ismaili (1) Fistula (1) Fitim Uka (1) Fito leke (5) Fito Para (11) Fito trafik (1) Fizika (7) Fizika Kuantike (1) Fiziologjia (83) Fiziologjia Patologjike (73) Fjala (2) Fjale te urta (10) Fjalë të urta (1) Fjale te urta Islame (2) Fjale te urta per ambicjen (1) Fjale te urta per besimin (1) Fjale te urta per vellaun (1) Fjale te urta per vullnetin (1) Fjale te urta per zhgenjimin (1) Fjalët e parme (1) Fjalët e përbëra (1) Fjalët e qiririt (2) Fjalët e urta (3) Fjalët jo të parme (1) Fjali të përbëra me bashkërenditje veçuese (1) Fjalia (7) Fjalia dëftore (2) Fjalia dëshirore (2) Fjalia e përbërë (7) Fjalia e thjeshtë (1) Fjalia nxitëse (2) Fjalia pyetëse (2) Fjalia thirrmore (1) Fjalitë e përbëra me bashkërenditje (5) Fjalitë e përbëra me bashkërenditje kundërshtuese (1) Fjalitë e përbëra me bashkërenditje përmbyllëse (1) Fjalitë e përbëra me bashkërenditje veçuese (1) Fjalitë e përbëra me nënrenditje (1) Fjalor (3) Fjalor Anglisht Shqip (2) Fjalor shqip arabisht (1) Fjalori (96) Fjalori frengjisht shqip (1) Flagranca (1) Flamuri (3) Flavoproteinat (1) Flebiti (1) Flegmona (2) Flegmona e kapakeve (1) Flegmona e orbites (4) Flora (1) Flora Brovina (4) Fluoresceina (1) Fluori (1) Flutura (1) Fluturaket (1) Fluturimet ne hapesire (1) Fobia (3) Folja (6) Folklori (1) Folkodina (1) Fonema (1) Fonemat (1) Fonetika (1) Fonologjia (1) Forca e frenimit ne rrota (1) Forma (1) Format farmaceutike (2) Formatizimi i kompjuterit (1) Formula strukturore (1) Forumi i Te Rinjve Muslimane (3) Fosfori (1) Fosilet (2) Foto (63) Fotokoagulimi me laser (1) Fragment (1) Fragmente (1) Franca (1) Françesko Petrarka (1) Frekuenca (1) Frekuenca e punes se zemres (1) Frenat me disk (1) Fridrih Niçe (1) Fridrih Shiler (1) Friedreich's ataxia (1) Frutat (1) Frymëmarrja indore (2) Fshatari (1) Fumigacioni (1) Fun (4) Functio laesa (1) Fundusi i syrit (1) Funksioni (10) Fuqia (1) Fusha kortikale motorike e të folurit (1) Fusha leksikore (1) Fusha magnetike (1) Fusha primare motorike (1) Fusha vizive (2) Fusnota (1) Futbolli (1) Fyell' i Bariut (1) Gabriel Garsia Markez (1) Galaktika (1) Gallavardin phenomenon (1) Gallbladder (1) Gamaglobulinat (1) Gangrena (2) Gaqo Bushaka (1) Garda Krutane (1) Gaspër Pali (1) Gastriti (2) Gastrulimi (1) Gavril Dara (1) Gavril Dara i Riu (1) Gazeta (1) Gazetari (2) Gazrat (1) Gezim Kelmendi (7) Gëzim Kelmendi (1) Gihti (1) Gingivostomatiti herpetik (1) Giza (2) Gjahu (1) Gjakderdhja (5) Gjaku (19) Gjarpëri (1) Gjedhi (1) Gjëegjëzat (1) Gjendja flagrante (1) Gjendja urgjente (1) Gjenerale (45) Gjenerali i ushtrise se vdekur (2) Gjenet (8) Gjenetika (1) Gjeni (1) Gjenotipi (1) Gjeografi (82) Gjeografi test (161) Gjeravica (2) Gjergj Fishta (2) Gjinekologjia (14) Gjinia (1) Gjinia asjanëse e emrit (1) Gjinia dramatike (1) Gjinia e emrit (1) Gjinia epike (1) Gjinia lirike (1) Gjirafa (1) Gjitaret (1) Gjitarët (1) Gjithësia (2) Gjon Buzuku (1) Gjuha (4) Gjuha angleze (1) Gjuha arabe (1) Gjuha artistike (1) Gjuha dhe Letersia (2) Gjuha e folur (1) Gjuha e shkruar (1) Gjuha gjermane (48) Gjuha italiane (1) Gjuha jonë (2) Gjuha Shqipe (253) Gjuhë dhe letërsi (4) Gjuhë shqipe dhe Letërsi (60) Gjumi (3) Gjykata (1) Gjykimi (1) Gjyshja (2) Glaukoma (19) Glaukoma kongjenitale (1) Glaukoma neovaskulare (4) Glicerina (1) Glomeruli renal (2) Glomerulonefriti (1) Glukoza (3) Goca e detit (1) Goja (1) Gomari (1) Gostia (1) Gradacioni (1) Gramatika (27) Granulocitet (1) Granulomes sifilitike (1) Gripi (6) Grupe (2) Grupet e zanoreve (1) Grupet shoqërore (1) Grupi i gjakut (1) Guljelmo Markoni (1) Gunga (1) Gurët e Kilit (1) Guri i Bardhë (1) Gus (1) Gusha endemike (1) HAARP (1) Hadithe (120) Hadithe per diten e Xhuma (1) Hadithe per vdekjen (1) Hajla (1) Hakeri (1) Haki Stërmilli (1) Halazioni (1) Halid El-Beker (1) Halil Xani (1) Halucinacionet (2) Hamleti (2) Haptenet (1) Haqif Ibrahimi (2) Hartim per librin (1) Hartim per pranveren (2) Hartim per shokun (1) Hartime (54) Hartime Ese per pavaresine (2) Hartime per leximin (1) Hasan El-Basriu (3) Hasan Prishtina (1) Hasan Zyko Kamberi (1) Havarixhet (1) Head lice (2) Heart sound (2) Heart transplantation (1) Hekuri (7) Helicobacter pylori (1) Helikazat (1) Helminet (1) Hematologjia (2) Hematoma (1) Hematoma epidurale (1) Hematoma retrobulbare (1) Hematoma subdurale (1) Hematoma traumatike e kapakeve (1) Hemiplegia (1) Hemoftalmusi (2) Hemoglobina (1) Hemokultura (1) Hemoliza (1) Hemoragjia (2) Hemorragjia subarahinoidale (1) Hemostaza (1) Hëna (2) Heparin (1) Hepatitet (1) Hepatiti B (1) Hepatojugular reflux (1) Hermann Hesse (1) Hernia inguinale (1) Herpesi Labial (1) Hidrocefalusi (1) Hidrocentralet (1) Hidrogjeni (1) Hidroliza (1) Hifema (9) Hifema traumatike (1) Hijalinoza (2) Hil Mosi (2) Himni (1) Himni i Flamurit (1) Hiperbola (4) Hiperemia (1) Hiperemia aktive (1) Hiperemia pasive (1) Hipermetropia (2) Hiperplazia (1) Hipertensioni arterial (3) Hipertermia (1) Hipertermia malinje (1) Hipertrofia (3) Hipervitaminoza (1) Hipervitaminoza D (1) Hipoalbuminemia (1) Hipofiza (2) Hipoglikemia (1) Hipokriti (1) Hipokrizia (1) Hipoksia (1) Hipostenuria (1) Hipotalamusi (3) Hipotensioni arterial (1) Hipotermia (1) Hipoteza (1) Hipovitaminoza A (1) Hipovitaminoza C (1) Hipovitaminozat (1) Histamina (2) Histologjia (68) Histoplazmoza (1) Historia (71) Historia e Skënderbeut (1) Hivi (9) Hixhame (1) Holiday heart syndrome (1) Holografia (1) Holt-Oram syndrome (1) Homeostaza (2) Homeri (3) Homonimet (2) Honore de Balzak (2) Hordeolumi (1) Hormonet (3) Horoskopi (1) Hosting (1) Humanizmi (2) Humbja akute e te parit (1) Humbja e peshes (1) Humbja e te pamurit (1) Humor (30) Hurmet (1) Hutbeja lamtumirëse e Pejgamberit a.s (1) Hypertension (8) Hypertrophic cardiomyopathy (4) Hypospadia (1) I dashuri atdhe (1) I huaji (1) I sëmuri imagjinar (1) I tretuni (1) Ibën Abasi (1) Ibën Kajimi (1) Ibrahim Rugova (2) Ideja e veprёs letrare (1) Iftari (1) Ilaçet (1) Ilahi (2) Iliada (2) Iljasa Salihu (19) Iluminati (1) Imam Ibn Kajimi (2) Imam Shafiu (1) Imigrimi (2) Immanuel Kant (1) Imri Vishi (3) Imuniteti (4) Imuniteti humoral (1) Imuniteti i fituar (1) Imuniteti i lindur (1) Imuniteti jospecifik (1) Imunodeficienca (1) Imunogjenet (2) Imunologjia (13) Imunosupresoret (1) Incesti (1) Indet (3) Indet e buta (1) Indet e thella (1) Indi (1) Indi kercor (1) Indi kockor (1) Indi nënlëkuror (1) Indi nervor (1) Indications (2) Indications for valve replacement (1) Indikacionet (8) Individi (1) Induksioni magnetik (1) Infarkti (7) Infarkti miokardial (1) Infective endocarditis (4) Infeksioni (5) Infeksioni intrabulbar (1) Infeksioni kriptogjen (1) Infertiliteti (1) Inflamacioni (12) Informacionet (1) Informata (2829) Informatat (2) Informatika (59) information (63) Inhalimi (1) Inhibitoret e pompes proteinike (1) Injektimi (1) Inkubacioni (2) Insuficienca (1) Insuficienca e zemrës (1) Insuficienca hepatike (1) Insuficienca kronike renale (1) Insuficienca renale (1) Insula (1) Insulina (3) Insulti cerebral (1) Integumenti (1) Internal Medicine (208) Interneti (8) Internimi (1) Intervista (1) Intonacioni (1) Intraneti (1) Intubimi (1) Inversioni (1) Investimet (1) Irfan Jahiu (2) Irfan Salihu (10) Iridocikliti (6) Iridocikliti fibrinopurulent (1) Iridocikliti hipertenziv (1) Iridocikliti serofibrinoz (1) Iridocikliti seroz (1) Iridodializa (1) Iriqi (1) Irisi (1) Ironia (1) Islami (8) Islamizmi (1) Ismail Kadare (27) Ismail Qemali (1) Italia (1) Izopreni (1) Izostenuria (1) Izraeli (1) Jakov Xoxa (3) Jakup Hasipi (1) Jakup Krasniqi (1) Jejunumi (1) Jerusalemi (1) Jeta (5) Jeta e Profetit Muhamed a.s (1) Jeta e re (1) Jeta e varrit (1) Jeta pas vdekjes (2) Jetmir Jakupi (1) Jodidet (1) Jonet (4) Jonet e Ca (1) Josip Rela (1) Judaizmi (1) Jugular pulse (1) Jugular venous pulsations (3) Jupiteri (1) Juvenila (1) Kaçaniku (1) Kadmiumi (2) Kafeneja jonë (1) Kafka (1) Kaheksia (1) Kalcifikimi (1) Kalciumi (2) Kalifati Arab (1) Kaliumi (1) Kallëzimi popullor (1) Kallezuesi (1) Kallëzuesi (3) Kallëzuesori (1) Kamera (1) Kanali inguinal (1) Kanceri (4) Kanella (1) Kanioni (1) Kapaciteti vital (1) Kapsula e Bowmanit (1) Karakteri (1) Karbohidratet (1) Karboksilaza (1) Karburanti (2) Karcinoma (1) Kardiologjia (3) Karl Marx (1) Kartagener's syndrome (1) Kasta (1) Katarakta traumatike (1) Katarakti (2) Katekolaminat (1) Kationet (1) Kënaqësia (1) Kënga e mjellmës (1) Këngët e mbrëmjes (1) Këngët kreshnike (1) Keratitet (6) Keratometri (1) Kercat e laringut (1) Kerci (1) Kerci hialin (2) Kërkesa (2) Kërkesa postimesh nga vizitorët (1) Kërpudhat (1) Keshilla (187) Këshilla (194) Keshilla Islame (114) Keshilla Mjekesore (6) Keshilla Shendetesore (2) Këshillat e Llukmanit a.s (1) Kështjella (1) Ketoacidoza (1) Kim Mehmeti (1) Kimi (2) Kimia (27) Kinetozat (1) Kinina (1) Kirurgjia (35) Kitina (1) Klasicizmi (1) Klasicizmi francez (1) Klishe (1) Klizmat (1) Klorpropramidi (1) Kloruri i natriumit (1) Koaguli postmortal (1) Koagulimi (1) Kobalti (3) Kocka kompakte (1) Kockat (4) Kodi gjenetik (1) Kodi i Balave (1) Kognicioni (1) Koha (2) Koilonychia (1) Kokarboksilaza (1) Kolagjeni (2) Kolë Jakova (1) Kolera (4) Kolesteroli (5) Kollitja (1) Koma (2) Kombësia (1) Kombi (4) Komedia (3) Komedia Hyjnore (3) Komensalizmi (1) Komente (3) Komente letrare (24) Komente për poezi (16) Komentimi i ëndrrave (73) Komocionet (1) Kompetenca (1) Kompjuteri (1) Komplementi (2) Komplikimet (2) Komploti (1) Komponimet Helate (1) Komponimet kimike (1) Komponimet komplekse (5) Kompozicioni (3) Komuna (1) Komunikacioni rrugor (1) Komunikimi (3) Koncepti (1) Kondrocitet (1) Konflikti (1) Konflikti i Edipit (1) Kongresi i Alfabetit të gjuhës (1) Konina (1) Konjugimi (1) Konjuktiva (2) Konjuktiviti (4) Konjunktiva (1) Konjunktiva e fornikseve (1) Konjunktiva e kapakëve (1) Konjunktivi kronik (1) Konjunktiviti (3) Konjunktiviti alergjik (1) Konjunktiviti bakterial (3) Konjunktiviti epidemik (1) Konjunktiviti kronik (1) Konjunktiviti neonatal (1) Konjunktiviti vernal (2) Konstipacioni (1) Konstitucioni (4) Konsumi (1) Kontaksioni izotonik (1) Konteksti (1) Kontinentet (2) Kontinenti (1) Kontraceptivet oral (1) Kontraksionet e muskulit (1) Kontraksioni ekscentrik (1) Kontraksioni izometrik (1) Kontrasti (1) Kontuzioni i bulbusit (2) Kooperativat (1) Kopaoniku (1) Koprraci (2) Korbi (1) Koreografia (1) Korja e trurit te madh (2) Kornea (14) Korpuskuat renale (3) Korrupsioni (1) Korteksi i veshkes (1) Kortikosteroidet (1) Kortizoli (1) Kosova (16) Kostoja (1) Kostoja shtesë (1) Kozmopolitizmi (1) Krahasimi (1) Krahina (1) Krijimi letrar (1) Kriminalistika (92) Krishterimi (1) Kristalet (1) Kristalizimi (1) Kriteret e Harvardit mbi vdekjen (1) Kritika Letrare (67) Kriza tireotoksike (1) Kromatina (1) Kromi (9) Kromozomet (3) Kronika (1) Kronikë në gur (2) Kryefjala (8) Kryeqyteti (10) Ksenofobia (1) Kseroderma (1) Kseroftalmia (1) Kuadri filmik (1) Kufiri etnik (1) Kufiri shtetëror (1) Kuize (18) Kuize nga Autoshkolla (4) Kujdesi (1) Kukulla (1) Kukulla ime (1) Kukulla të ngrira (1) Kultura (2) Kumanova (1) Kunderindikacionet (2) Kundrinori (7) Kundrinori i zhdrejtë (1) Kundrinori i zhdrejtë pa parafjalë (1) Kurani (4) Kurbeti (1) Kurime (2) Kuriozitete (46) Kuriozitete matematikore (1) Kush e solli Doruntinën (1) Kushtetuta (1) Kussmaul's sign (1) Kuvendi (1) Kuvendi i Arbërit (1) Laboratori i kimisë (1) Lahuta e Malcisë (1) Lajme (75) Lajmi (1) Lakimi (2) Lakimi i mbiemrit (1) Lakuriqi (1) Lamelat kockore (1) Lantanidet (1) Laparoskopia (1) Lapidari (1) Laringu (4) Lasgush Poradeci (3) Laura Fazliu (1) Laureta Gashi (11) Left ventricular systolic dysfunction (1) Legjenda (3) Leksikologjia (1) Leksiku (1) Lëkura (2) Lendimet kimike te syrit (3) Lendimet perforative (8) Lëngu brendaqelizor (1) Lengu cerebrospinal (8) Lengu trunoshpinor (8) Lëngun jashtëqelizor (1) Leo Tolstoy (2) Leomioma (1) Lepuri (4) Letargjia (1) Letersia (53) Letërsia (3) Letërsia arkaike (1) Letërsia greke (1) Letersia shqipe (2) Letra (1) Letra dashurie (1) Leukocitet (2) Leukoplastet (1) Levine's sign (1) Levirati (2) Levizja (1) Leximi (1) Lezionet paraneoplastike (1) Li-Fi (1) Libra (4) Libra shqip (14) Libraria (1) Libri (5) Libri i Autoshkollës (1) Lidheza (1) Lidhëzat (2) Lidhja (3) Lidhja e Kombeve (1) Lidhja e Prizrenit (1) Lidhja kovalente (1) Lidhjet kimike (2) Lidokaina (1) Ligatura e Stianusit (1) Ligjerata e drejte (1) Ligjërata e zhdrejtë (1) Ligjerata islame (1) Ligjet (1) Ligji i Arkimedit (1) Ligji i efektit (1) Ligji i Faradeit (1) Ligji i Paskalit (1) Ligji periodik (1) Likuiditeti (1) Limanet detare (1) Limfa (1) Limfocitet (1) Limfogranulatoza (1) Lindje (5) Lipaza (1) Liria (1) Lirika (1) Lissus (1) Litenshtajni (1) Litiumi (1) Litosfera (1) Litota (2) Liver (3) Llava (1) Llojet e kundrinorit (1) Llojet e transportit (1) Llojet e transportit tokesor (1) Llokman Hoxha (2) Lobi i veshkes (1) Lobusi renal (1) Lodhja (1) Logjika (1) Logo (1) Logopedia (7) Lojna (34) Lojra (4) Lokomotiva (1) Loni Papa (2) Lopa (1) Luan Starova (1) Luani (4) Luani dhe miu (1) Lufta (1) Lufta e Ftohtë (1) Lugaja (1) Lugina (1) Luigj Gurakuqi (1) Lukthi (1) Lule më lule (1) Lulet e verës (1) Luli i vocërr (1) Lulja e kripës (1) Lulzim Susuri (12) Lumi (2) Lumi i vdekur (1) Lumturia (4) Lutembacher syndrome (1) Lutje (46) Lyra (1) Macja (3) Macja në ëndërr (1) Macula densa (1) Maculopathy (1) Madhësit dalëse (1) Madhësit hyrëse (1) Magjia (3) Magjia e dashurisë (1) Magjistaret (3) Magma (1) Magnetofoni (1) Maja e Gjeravicës (1) Majmuni (1) Makbethi (1) Makina (1) Makroekonomia (2) Makroskopia (1) Maksim Gorki (1) Malaria (1) Malet e Koritnikut (1) Malet e Gollakut (1) Malet e Sharrit (1) Malet mollake (1) Mali (1) Mali i Kopaonikut (1) Mali i Rogoznës (1) Malli i atdheut (1) Mallkime (1) Maltusi (1) Mangani (8) Maqedonia (1) Marantic endocarditis (1) Marigona (1) Marihuana (2) Marin Beçikemi (1) Marksi (1) Marksizmi kulturor (1) Marsi (3) Martesa (4) Martin Camaj (1) Masa (1) Masa atomike (1) Maska (1) Matematika (14) Materialet (1) Matriksi jashteqelizor (1) Matriksi kockor (2) Mbaresa (1) Mbaresat nervore (1) Mbeshtjellesi mielin (1) Mbiemri (9) Mbreti (3) Mbreti dhe Buburreci (1) Mbreti Lir (1) Mbroni fëmijët tuaj nga faqet Pornografike (1) Mbulesa (2) Meandrat lumore (1) Mediatoret kimik (1) Medicine (4) Medulla e veshkes (1) Medulla spinalis (1) Mehmedali Hoxha (1) Mehmet Bislimi (1) Mejoza (2) Melanina (5) Melanocitet (4) Mëlçia (2) Melqia (3) Membrana qelizore (2) Mëmëdheu (2) Mendime (118) Mendime Islame (1) Mendimi (1) Mendimi Pozitiv (6) Meningjet (1) Meningjiti (11) Menorragjia (1) Mercedes Benz (1) Merkuri (1) Merxhan Avdyli (1) Mesazh për maturantët (1) Meshari (1) Meshkujt (1) Mesime (6) Mesime nga Biologjia (2) Mesing (1) Meso Anglisht (3) Meso frengjisht (21) Meso Gjermanisht (104) Meso Holandisht (2) Meso Italisht (23) Mëso Italisht (1) Meso Japonisht (2) Meso Kinezisht (2) Meso Portugalisht (2) Mëso shqip (1) Meso Spanjollisht (2) Mesopotamia (2) Mesuesja (7) Mesyshi (1) Meta-analiza (1) Metabolizmi (3) Metafora (2) Metalet (5) Metalina (1) Metalurgjia (1) Metamorfoza (1) Metanoli (1) Metaplazia (1) Metastaza (2) Metathalamusi (1) Meteorologjia (1) Metionina (1) Metoda (1) Metoda historike (1) Metoda komparative (1) Metoda sociometrike (1) Metodat hulumtuese (2) Metonimi (1) Metonomi (1) Metrorragjia (1) Mexhid Yvejsi (2) Mezangiumi (1) Microsoft (2) Midriaza (1) Migjeni (7) Migrena (2) Migrimi (1) Miguel Servantes (1) Mihal Grameno (2) Mikorize (1) Mikrobiologjia (11) Mikroekonomia (1) Mikroorganizmat (2) Mikroskopia (1) Miku (3) Millosh Gjergj Nikolla (1) Mineralet (1) Miologjia (1) Miometriumi (1) Miopia (2) Miqesia (1) Mistere (74) Misticizmi (1) Mistika (1) Misvaku (1) Mitet (1) Miti (1) Mitokondriet (3) Mitologjia (1) Mitoza (1) Mitral regurgitation (4) Mitral stenosis (7) Mitral valve (1) Mitral valve prolapse (4) Mixed aortic lesions (1) Mizantropi (1) Mjekësi (286) Mjekesi familjare (6) Mjekësi fizikale me Rehabilitim (49) Mjekësi test (81) Mjekesia (12) Mjekësia (1) Mjekesia Interne (33) Mjekesia Islame (2) Mjekesia Urgjente (4) Mjekimi (17) Mjerimi (1) Mjetet transportuese (1) Modeli kejnsian (1) Molekula (1) Molieri (6) Molla (1) Mollë e ndaluar (1) Monarkia (1) Monetize your website (1) Monodrama (1) Monogamia (1) Monoksidi i karbonit (1) Monolog (1) Monologu i brendshëm (1) Monsunet (1) Morali (2) Morava e Binçes (1) Morena (2) Morena Taraku (1) Morfolologjia (1) Mortaliteti (3) Moshnimi demografik (1) Moti (1) Motiliteti (1) Motivi (1) Motivi i veprёs letrare (1) Motoneuroni i dytë (1) Motoneuroni periferik (1) Motra (1) Motra ime fisnike (1) Movies (1) Mprehtesia e te parit (1) Muhamed Kyçyku (1) Muhamedi a.s (2) Muhamet Kyçyku (1) Mukoza (1) Multimedia (2) Muri i vajit (1) Muri qelizor (1) Murlani (1) Mushkëritë (5) Muskujt (2) Muskujt e faringut (1) Mutacionet (2) Mutizmi akinetik (1) Muzika (1) Myocardial infarction (6) Mеnаxhimi (1) Nacionalizmi (3) Nacionalizmi klasik (1) Nacionalizmi nënkulturor (1) Nacionalizmi postkolonial (1) Naftalina (1) Nahija (1) Naim Frasheri (4) Naim Frashëri (10) Naim Frashёri (3) Namazi (15) Namazi i istihares (1) Napoleon Bonaparta (1) Napoleon Hill (1) Narcizmi (1) Narkoza (1) Nasa (2) Nata e Kadrit (3) Nata polare (1) Nataliteti (2) Natriumi (3) Natyra (3) Nazmi Rrahmani (2) Ndajfolja (5) Ndajfolja e mënyrës (1) Ndajfolja e sasisë (1) Ndajshtimi (1) Ndarja qelizore (1) Nderi (1) Ndërmarrjet (1) Ndërtesa (1) Ndihma (1) Ndihma e pare (6) Ndjekja (2) Ndjekja në ëndërr (2) Ndjenjat (1) Ndre Mjeda (9) Ndryshoje veten (2) Nefriti kronik (2) Nefrologjia (5) Nefroni (7) Nefroskleroza (3) Nekroza (5) Nekroza e konjuktives (1) Nena (4) Nëna (6) Neoplazma (6) Nepali (1) Nepotizmi (1) Neptuni (1) Nervat (2) Nervat kranial (2) Nervi facialis (1) Nervi trigeminus (2) Nervi trochlearis (1) Neurokirurgjia (2) Neurologjia (35) Neurologjia dhe Psikiatria (83) Neurology (19) Neuronet (2) Neuroni (2) Neurotransmiteri (1) Neurozat (4) Neurozat profesionale (1) Ngacmimet (1) Ngarkesa elektrike (1) Ngërçi (1) Ngjarje (4) Niacina (1) Nikeli (8) Nikola Tesla (1) Nikotina (2) Nikturia (1) Nimfomania (1) Ninulla (1) Nita (1) Nitroglicerina (1) Njëqind vjet vetmi (1) Njerëzit (1) Njeriu (5) Njeriu me top (1) Njesia (1) Njihu me hoxhallarët (1) Njoftimi (3) Nocioni (1) Noksat (1) Nomad (1) Nomadi (1) Noteri (1) Novela (3) Nucleus paraventricularis (1) Nukleotidet (1) Nukleus supraopticus (1) Numerori (2) Numërori (2) Numri atomik (2) Numri i emrave (1) Nxitimi (1) Nyja (1) Nyjëtimi (1) O sa bukuri ka tufa (1) Oaza (1) Obeziteti (1) Objekti i së drejtës civile (1) Objektivat makroekonomike (1) Obstruksioni limfatik (1) Oda e perparme (1) Odisea (2) Oferta (2) Oferta monetare (1) Oftalmia elektrike (3) Oftalmia simpatike (5) Oftalmologjia (166) Okisgjeni (1) Okluzioni i arteries qendrore te retines (4) Oksidet e bakrit (2) Oksidimi (1) Oksidoreduktimi (1) Oksigjeni (1) Oksihemoglobina (1) Oksitocina (1) Oktapodi (1) Olakizuria (1) Oligodendrocitet (1) Oliguria (1) Oliver Twist (2) Ongsono (1) Onkologjia (3) Onomatopea (1) Operacioni (2) Ophthalmia neonatorum (1) Ophthalmology (20) Opinione (407) Ora inteligjente (1) Orbitalet atomike (1) Organelet qelizore (3) Organet e brendshme (1) Organet e frymëmarrjes (1) Organet foljore (1) Organi (2) Organizmat (1) Organizmat autotrofë (1) Organizmi (2) Orgazma (1) Orteku (1) Ortopedia dhe Traumatologjia (22) Oscar (1) Oscar Nominees (4) Osifikimi (1) Osifikimi endezmal (1) Osifikimi enkondral (1) Osmoza (1) Osteoblastet (1) Osteoklastet (1) Osteologjia (2) Osteonet (1) Osteoporoza (1) Otorinolaringologjia (3) Ozoni (1) Pablo Neruda (2) Pagjakësia (1) Palca e zgjatur (1) Palca kurrizore (2) Paleogjeografi (1) Palermo (1) Pankreasi (1) Pansystolic murmur over the precordium (1) Para agimit (1) Paracetamoli (3) Paradoksi (3) Parafimoza (1) Parafjala (3) Parafjalët (1) Paralelizmi figurativ (1) Parandalimi (4) Paranormale (2) Paraplegia (3) Paraplegjia (1) Parashikime (1) Parazitizmi (1) Parenkima (1) Paret (1) Pareza (1) Pareza e nervit trochlearis (1) Paronomazia (1) Parotiti (1) Partia politike (2) Pashko Vasa (1) Pashtriku (1) Pasqyra e të rrëfyemit (1) Pastërtia (1) Pasthirrma (4) Pasthirrmat (1) Pasuria (2) Pasurimi (1) Pathology of retinal detachment (1) Patologjia (115) Pavarësia (5) Pavarësia e Kosovës (3) PDA (1) Pedagogjia (1) Pediatria (1) Pediculosis (1) Pediculosis pubis (1) Pedologjia (1) Pedosfera (1) Pedoskopia (1) Pellagra (1) Pellgu (1) Pëllumbi (1) Pëllumbi i bardhë (1) Pentografi (1) Pepsina (1) Peptidoglikani (1) Për Mëmëdhenë (1) Përcaktori (1) Përceptimi (1) Peremrat (13) Përemrat dëftorë (3) Përemrat e pacaktuar (1) Përemrat lidhorë (3) Përemrat pronorë (1) Përemrat pyetës (3) Përemrat vetorë (1) Përemrat vetvetorë (1) Peremri (2) Përemri (4) Përemri pronor (2) Përemri vetor (1) Përemri vetvetor (1) Pericardium (1) Periflebiti i retines (1) Perifraza (1) Perimetria (1) Perioda (1) Periosti (1) Peristaltika (1) Permanent pacemaker (2) Permanent pacing in bradyarrhythmias (1) Përralla (14) Përrallat (1) Përrallëzat (1) Përsëri në këmbë (1) Përsëritja (1) Pershkrimi (1) Përshkrimi (1) Përshtatja (1) Personaliteti (1) Personazhet (1) Personazhi (1) Personifikimi (3) Përtej largësive (1) Perversioni (1) Pesha atomike (1) Pesha specifike (2) Pesha specifike e urinës (1) Peticioni (1) Petro Marko (5) Pezmatimi (1) Pharmacological treatment (1) Pharmacology (3) Photocoagulation (1) Pika në tru (1) Pikëçuditja (1) Pikëpyetja (1) Pilokarpina (2) Pioglitazoni (1) Piridoksali (1) Piridoksamina (1) Piridoksina (1) Pisha (1) Pjeset e ligjerates (3) Pjesët e ndryshueshme të ligjeratës (2) Pjesët e pandryshueshme të ligjeratës (2) Pjeseza (1) Pjesëza (1) Pjesëzat (2) Pjetër Budi (3) Placenta (1) Plaga lacerokontuzive e kapakeve (1) Plagjiatura (1) Plakja (1) Plaku (1) Plaku dhe deti (1) Planetet (2) Planetët (1) Planeti (1) Pleura (1) Pleuriti (1) Pllaja (1) Ploigjinia (1) Plumbi (9) Plutoni (2) Pluviografi (1) Pneumonia (1) Pneumotoraksi (1) Podagra (1) Podocitet (2) Poema (3) Poema e mjerimit (3) Poezi (293) Poezi dashurie (40) Poezi islame (77) Poezi per 1 qershorin (3) Poezi per 17 shkurtin (1) Poezi per 28 nentorin (5) Poezi për Adem Jasharin (2) Poezi per atdheun (1) Poezi per babain (1) Poezi per baletin (1) Poezi per bibloteken (1) Poezi per bletat (1) Poezi per boren (2) Poezi per dallendyshet (3) Poezi per dashuri (1) Poezi per detin (1) Poezi per dimrin (3) Poezi per diten e pare te shkolles (1) Poezi per elefantin (1) Poezi per femije (1) Poezi per flamurin (1) Poezi per gjyshen (2) Poezi per Kosoven (1) Poezi per kukulla (1) Poezi per lepurushin (1) Poezi per librin (2) Poezi per lirine (1) Poezi per lopen (1) Poezi per lulet (1) Poezi per lypsarin (1) Poezi per Migjenin (1) Poezi per motren (1) Poezi per nenen (2) Poezi per pavaresine e Kosoves (2) Poezi per pranveren (2) Poezi per pushimet dimerore (1) Poezi per Ramazanin (2) Poezi për Serbët (1) Poezi per shiun (1) Poezi per shkollen (2) Poezi per shoqen (1) Poezi per veren (1) Poezi per zogun (1) Poezi Qesharake (1) Poezia (10) Poezia lirike (4) Poezia mediative (1) Poezia patriotike (1) Poezia refleksive (1) Poezia satirike (1) Polakizuria (1) Poliandria (2) Policia (1) Policia Shkencore (1) Policitemia rubra vera (1) Poligamia (3) Polisedenti (2) Politika (1) Poliuria (1) Popullësia (6) Populli (5) Porcine heart valve (2) Porta hyrese (2) Portalet (1) Portet detare (1) Porti (1) Post-MI risk stratification (1) Postcardiotomy syndrome (1) Postime interesante (2) Postimet më të lexuara (1) Postimet sipas kategorive (1) Potenciali elektrik (1) Potenciali i aksionit (3) Potenciali i graduar (1) Potenciali i veprimit (2) Potenciali membranor (2) Pranvera (16) Presbiopia (1) Presja (1) Prilli i thyer (1) Prinzmetal's angina (1) Prizreni (1) Probleme matematikore (1) Procesi epidemik (1) Procesverbali (1) Profillaksa (1) Progestina (1) Programe dhe Libra islame (13) Programe shqip (21) Projekti (1) Prometeu i lidhur (1) Prometeu i mbërthyer (1) Promovimi shëndetësor (1) Propaganda shëndetsore (1) Propedeutika (1) Prostata (1) Prosthetic valve endocarditis (1) Proteinat (6) Protista (1) Protozoet (1) Proverba (4) Proverbat (1) Proza (4) Psikiatria (1) Psikodrama (1) Psikologji (16) Psikoza (4) Psikoza maniako depresive (1) Puferet (1) Pulëbardha (1) Pulmologjia (5) Pulmonary hypertension (6) Pulmonary stenosis (4) Punksioni lumbal (1) Pushteti (2) Pyetja retorike (1) Pyetje (2) Pyetje dhe Pergjigje (2) Pyetje nga Biologjia (3) Pyetje nga Kimia (67) Pyetje nga vizitorët (3) Pyetje-Pergjigje islame (7) Pyetjet retorike (2) Pytje (1) Qafa (1) Qamil Batalli (1) Qarqet e integruara (2) Qarqet e integruara analoge (1) Qarqet e integruara digjitale (1) Qelbi (1) Qeliza (29) Qeliza nervore (3) Qeliza prokariote (2) Qelizat Clara (1) Qelizat e maculae densa (1) Qelizat e Shvanit (1) Qelizat e tubulit proksimal (1) Qelizat jukstaglomerulare (1) Qelizat kaliciforme (1) Qelizat muskulare (1) Qelizat olfaktore (1) Qelizat osteogjene (1) Qendra apneustike (1) Qendra për avancimin e studimeve (1) Qendra pneumotoksike (1) Qengji (1) Qeni (2) Qerbelaja (1) Qershia (2) Qeveria (1) Qeverisja (1) Qukapiku (1) Quotes (8) Rabini (1) Radiatio optica (1) Radiatio thalamica (1) Radikalet e lira të oksigjenit (1) Radio (1) Radiodrama (1) Radiokomunikimi (1) Radiologjia (4) Rajoni rural (1) Ramazani (13) Rapitful (5) Rasa (1) Rasat e emrit (2) Raste Klinike (4) Ratifikimi (1) Reaksionet berthamore (2) Reaksionet kimike (2) Realitete (1) Receptoret (2) Receptorët (1) Receptoret e dhembjes (1) Receptoret visceral (1) Recesioni (1) Receta Gatimi (1) Recitimi (1) Redunanca (1) Referate (50) Referati (1) Referenca (1) Referendumi (1) Reflekset (1) Refleksi i Babinskit (1) Regjisori (2) Rehabilitimi mjekesor (2) Reklamo biznesin tuaj (3) Relievi (1) Religjioni (1) Rendet (1) Renesanca (1) Rentgenografia (1) Reportazhi (2) Republika e Kosovës (2) Resurset ekonomike (1) Retë (1) Retencioni urinar (1) Retina (2) Retinal detachment (2) Retinal manifestations of AIDS (1) Retorika (1) Reumatologjia (1) Revista (2) Revolucioni (1) Rexhep Qosja (2) Rezistenca elektrike (1) Rheumatic heart disease (2) Riboflavina (1) Rifat Kukaj (2) Right ventricular infarction (1) Rilindasit (1) Rima (3) Ritmi (1) Rituali roman (1) Robert Martiko (1) Robert Ndrenika (1) Robinson Kruzo (1) Roboti (1) Roboti i lodhur (1) Roli (2) Romane satirike (1) Romani (10) romani aventurier (1) Romani fantastiko – shkencor (1) Rozafa (1) Rrahim Sadiku (1) Rrahman Dedaj (1) Rregullat (1) Rregullat e trafikut (1) Rrena (1) Rrethanori (10) Rrethanori i kohës (1) Rrethanori i mënyrës (1) Rrethanori i qëllimit (1) Rrethanori i sasisë (1) Rrethanori i shkakut (1) Rrethanori i vendit (1) Rrezet infra te kuqe (1) Rriqnat (1) Rritja (1) Rritja ekonomike (1) Rrjeti kompjuterik (1) Rrokja (1) Rrotat (1) Rrudhat (1) Rruga e shtëpisë sime (1) Rruget e frymemarrjes (1) Rruget e perhapjes (4) Rrushi (2) Rryma elektrike (6) Rrymat detare (1) Rubor (1) Rukje (1) Ruptura e bulbusit (1) Sa të dua Shqipëri (1) Sabri Hamiti (1) Sadaka (2) Saldimi (2) Sami Frashëri (3) Samire Spahiu (1) Saprofitizmi (1) Satelitet natyrore (1) Saturni (1) Scodra (1) Seborea (1) Seizmografi (1) Seizmologjia (1) Sekrecioni (1) Sekrete (2) Sekreti (1) Sekreti purulent (1) Seksi (5) Sekuenca filmike (1) Semiologjia (1) Semiotika (1) Sëmundja (2) Semundja inaparente (1) Sëmundja iskemike të zemrës (1) Semundja latente (1) Sëmundja ngjitëse (2) Semundja subklinike (1) Semundjet (2) Semundjet akute (1) Semundjet Infektive (66) Semundjet kongjenitale (1) Semundjet kronike (1) Senad Ramadani (4) Senile macular degeneration (1) Sepsa (1) Serbët (1) Seroprofilaksa (1) Serotonina (2) Serumi (1) Serumi antitetanik (1) Servodrejtuesi (1) Shaban Cakolli (4) Sharl Bodler (9) Sharri (1) Shefqet Krasniqi (3) Shehidi (1) Shejh Albani (2) Shejtani (1) Shekulli (1) Shendetesi (70) Shëndetësi (235) Shendeti (1) Shëndeti (3) Shenjat (3) Shenjat e komunikacionit (2) Shenjat e pikesimit (1) Shenjat e pikësimit (1) Shenjat e rrezikut (1) Shenjat e trafikut (1) Sheqeri (2) Sherbimet sekrete (2) Shevqet Musaraj (1) Shijat (1) Shiu (3) Shkallët e mbiemrit (1) Shkallëzimi (2) Shkarko (4) Shkëlqimi dhe rënia e shokut Zylo (1) Shkenca (8) Shkijet (1) Shkolla (12) Shkrime (2) Shkrime islame (1) Shkrime nga Ag Apolloni (25) Shkrime nga Ben Apolloni (6) Shkronjat (1) Shmangia (1) Shoku (4) Shoku distributiv (1) Shoku hipovolemik (1) Shoku kardiogjen (1) Shoku obstruktiv (1) Shoqeri sekrete (1) Shoqëria (1) ShowBiz (3) Shpella e Dragobisë (1) Shpella e piratëve (1) Shpendet (2) Shpirti (2) Shporeti elektrik (1) Shprehjet frazeologjike (1) Shpretka (1) Shqip (2) Shqiperia (8) Shqipëria (5) Shqiponja (1) Shqiptarët (1) Shqiptaria (1) Shtatëzënia (1) Shtaza (1) Shteti (3) Shtresat e lëkurës (1) Shtypja e larte e gjakut (1) Shtypja hidrostatike (1) Shtypja koloide (1) Shumë zhurmë për asgjë (1) Shurdhimi (1) Shurdhimi konduktor (1) Shytat (1) SI (1) Sicilia (1) Sida (1) Sideroza e kornese (1) Sigi Janku (1) Sikur t'isha djalë (1) Simbioza (1) Simboli (1) Simboli kimik (3) Simptomat (1) Simptomat dhe shenjat (18) Simulimi (1) Sinan Hasani (1) Sindromi (1) Sindromi Di George (1) Sinektoda (1) Sinjalet (2) Sinjalet ndriçuese (1) Sinjali (2) Sinonimet (2) Sinopsisi (2) Sinqeriteti (1) Sintaksa (1) Sinus rhythm (1) Sionizmi (1) Sipërfaqja e Kosovës (1) Sistematika (1) Sistemet inteligjente te drejtimit te transportit (1) Sistemi (1) Sistemi diellor (5) Sistemi endokrin (1) Sistemi i drejtimit (1) Sistemi i komunikimit (1) Sistemi i transmisionit (1) Sistemi informatik (1) Sistemi kardiovaskular (1) Sistemi limbik (2) Sistemi nervor parasimatik (1) Sistemi nervor qendror (2) Sistemi periodik i elementeve (3) Sitemap (1) Sjellja (4) Skena (1) Skenari (2) Skenaristi (1) Skenografia (1) Skica (3) Skizofrenia (8) Sklera (1) Skleroza amiotrofike laterale (4) Skleroza multiple (3) Skorbuti (1) Skuqja (1) Sllavët (2) Sllavët e Jugut (2) Sllavët e Lindjes (1) Sllavët e Perendimit (1) Sociodrama (1) Sociologjia (96) Sokrati (1) Solstici (1) Soneti (1) Sororati (2) Sot (1) Spastic paraparesis (2) Spastrimi (1) Speleologjia (1) Spermatozoidet (1) Spiroketat (1) Spirometri (1) Spitali Rajonal i Ferizajit (1) Spitalizimi (1) Sporadiciteti (1) Sport (1) Sporti (3) Stepa (2) Steriliteti (1) Sterilizimi (1) Sterjo Spasse (4) Stili i shkrimtarit (1) Stina (1) Stinet (7) Stinët (2) Stokes-Adams syndrome (1) Stomaku (1) Stomatiti (1) Strabizmi (1) Strajca viteline (1) Stresi (2) Strofa (1) Studenti në shtëpi (1) Studime (1) Studimi i randomizuar (1) Studimi kohort (1) Studimi rast-kontroll (1) Studimi tranzverzal apo i terthorte (1) Subjekti (3) Sublimimi (1) Substanca (3) Substanca mutagjene (1) Substancat (1) Substancat kimike (1) Substancat klastogjene (1) Subthalamus (1) Suficienca (1) Sulfati i bakrit (1) Sulmi cerebral (1) Sulmi në tru (1) Sumerët (1) Sunete (1) Supravalvular stenosis (1) Surgery (1) Syfyri (1) Syndrome X (1) Syrgjyn vdekur (2) Syri (7) Syri i trete (1) Systemic embolization (1) Systolic murmurs (1) Taksonomia (1) Takvimi (21) Talenti (1) Te bregu i detit (1) Të reja nga shkenca (3) Tech & Auto (7) Tek porta e xhenetit (1) Tekbiri (1) Teknologjia (233) Teknologjia farmaceutike (78) Teknologjia informative (1) Telegrami (1) Teleskopi (1) Tema (3) Tema e veprёs letrare (1) Temperatura (1) Tendenca (1) Tendinet (1) Tensioni elektrik (2) Tensioni i gjakut (2) Tensioni itraokular (5) Teoria (1) Terapia (1) Terapia fizikale (2) Tërbimi (1) Tërmeti (2) Terminologji (350) Terminologji ekonomike (43) Terminologji fetare (281) Terminologji mjekësore (593) Termorregullimi fizik (1) Termorregullimi kimik (1) Test logjik (1) Test nga Biologjia (74) Test nga Fizika (39) Test nga gjuha dhe letersia shqipe (163) Test nga gjuha dhe letërsia shqipe (49) Test nga kimia (158) Teste (8) Testet e autoshkolles (3) Testi i Maturës (1) Tetanosi (1) Tetanusi (1) Thalamusi (2) The Last Dinosaurs (1) The Son of No One (1) Theksi (1) Theksi i fjalisë (1) Theksi logjik (1) Theni per intelegjencen (1) Thenie (1084) Thënie (1349) Thenie Islame (218) Thenie mjekesore (1) Thenie nga Albin Kurti (1) Thenie nga Bekir Halimi (4) Thenie nga Bob Marley (1) Thenie nga Hasan Prishtina (1) Thenie nga Ismail Kadare (1) Thenie nga Ukshin Hoti (1) Thenie per miqesine (1) Thenie per 1 qershorin (1) Thenie per akullin (1) Thenie per ambicjen (1) Thenie per Ameriken (1) Thenie per analistat (1) Thenie per argumentet (1) Thenie per armikun (6) Thenie per armiqet (1) Thenie per arsimin (2) Thenie per arsyen (1) Thenie per atdheun (1) Thenie per aventurat (1) Thenie per aventuren (1) Thenie per babain (1) Thenie per balten (1) Thenie per barin (1) Thenie per barkun (1) Thenie per baticen (1) Thenie per besen (1) Thenie per besimin (5) Thenie per besimtarin (1) Thenie per besnikerine (1) Thenie per biblen (1) Thenie per biznesmenet (1) Thenie per bleten (1) Thenie per borxhin (2) Thenie per boten (2) Thenie per brengen (1) Thenie per budallallekun (2) Thenie per budallenjte (2) Thenie per bujarine (1) Thenie per bujkun (1) Thenie per buken (2) Thenie per bukurine (1) Thenie per burgun (1) Thenie per burrat (1) Thenie per burrerine (2) Thenie per burrin (3) Thenie per butesine (3) Thenie per buzeqeshjen (2) Thenie per cmendurine (1) Thenie per çmendurine (1) Thenie per dallendyshet (1) Thenie per dashurine (21) Thenie per dembelin (1) Thenie per demin (1) Thenie per demokracine (2) Thenie per deshirat (1) Thenie per deshiren (4) Thenie per deshtaket (1) Thenie per deshtimin (3) Thenie per detin (2) Thenie per dhembjen (1) Thenie per dhimbjen (7) Thenie per diagnozen (1) Thenie per diamantet (1) Thenie per diellin (2) Thenie per dijen (1) Thenie per dinjitetin (1) Thenie per diplomacine (1) Thenie per disfatat (1) Thenie per diturine (4) Thenie per djalin (2) Thenie per djallin (1) Thenie per djersen (1) Thenie per dobesine (1) Thenie per drejtesine (4) Thenie per driten (1) Thenie per drurin (1) Thenie per duart (1) Thenie per durimin (4) Thenie per dynjane (1) Thenie per dyshimin (1) Thenie per ecjen (1) Thenie per edukaten (3) Thenie per edukimin (2) Thenie per embelsine (1) Thenie per enderrat (1) Thenie per epshin (2) Thenie per erresiren (1) Thenie per faktet (1) Thenie per falenderimin (1) Thenie per faljen (3) Thenie per faljen e gjakut (1) Thenie per famen (1) Thenie per familjen (2) Thenie per fatin (3) Thenie per fatkeqesine (3) Thenie per fatkeqesite (3) Thenie per femijen (2) Thenie per femijet (3) Thenie per femrat (1) Thenie per femren (4) Thenie per fillimin (1) Thenie per filmin (1) Thenie per fitimtarin (1) Thenie per fitoren (3) Thenie per fitoret (1) Thenie per fjalen (1) Thenie per folenë (1) Thenie per forcen (1) Thenie per fotografine (1) Thenie per friken (4) Thenie per fshatin (1) Thenie per fundin (1) Thenie per fuqine (1) Thenie per furtunen (1) Thenie per gabimet (6) Thenie per gabimin (7) Thenie per gazetaret (1) Thenie per Gege (1) Thenie per genjeshtarin (1) Thenie per genjeshtrat (2) Thenie per genjeshtren (4) Thenie per gezimin (1) Thenie per gjahtarin (1) Thenie per gjakun (2) Thenie per gjarperin (1) Thenie per gjerat (1) Thenie per gjuhen (2) Thenie per goditjen (1) Thenie per gojen (1) Thenie per grate (1) Thenie per gruan (4) Thenie per guximin (3) Thenie per harresen (1) Thenie per harrimin (1) Thenie per hekurin (1) Thenie per heshtjen (6) Thenie per hidherimin (2) Thenie per historine (1) Thenie per hoxhallaret (1) Thenie per humbjen (3) Thenie per injorancen (3) Thenie per intelektin (1) Thenie per Islamin (4) Thenie per jeten (13) Thenie per kafshen (1) Thenie per kalin (2) Thenie per karakterin (1) Thenie per karrieren (1) Thenie per kaun (1) Thenie per kazmen (1) Thenie per keqardhjen (1) Thenie per keqberesin (1) Thenie per kercimin (1) Thenie per keshillat (2) Thenie per kohen (9) Thenie per kohen e lire (1) Thenie per kollin (1) Thenie per kombin (2) Thenie per komunikimin (1) Thenie per kopertinen (1) Thenie per krenarine (3) Thenie per krimbin (1) Thenie per kritiken (1) Thenie per krizen (1) Thenie per kujtimin (1) Thenie per Kuranin (1) Thenie per kursimin (1) Thenie per kurvat (4) Thenie per lajmin (1) Thenie per lajthitjen (1) Thenie per lamtumirat (1) Thenie per lekun (2) Thenie per lendimin (1) Thenie per leshin (1) Thenie per leximin (9) Thenie per librat (1) Thenie per librin (5) Thenie per liderin (1) Thenie per lirine (2) Thenie per lirite (1) Thenie per lodhjen (1) Thenie per lotet (1) Thenie per lotin (1) Thenie per luanin (1) Thenie per luften (3) Thenie per lumturine (9) Thenie per lutjen (1) Thenie per malet (1) Thenie per marreveshjen (1) Thenie per martesen (4) Thenie per mashtrimin (3) Thenie per mbretin (1) Thenie per mekatet (7) Thenie per mekatin (1) Thenie per mendimin (3) Thenie per mendjen (3) Thenie per menqurine (2) Thenie per merzine (1) Thenie per meshkujt (1) Thenie per mesimin (2) Thenie per mesuesin (1) Thenie per mikun (6) Thenie per miqesine (3) Thenie per mjalten (1) Thenie per modestine (1) Thenie per mollen (1) Thenie per moralin (7) Thenie per motin (1) Thenie per motren (3) Thenie per muret (1) Thenie per mushkun (1) Thenie per namazin (3) Thenie per ndergjegjen (2) Thenie per nderin (2) Thenie per ndershmerine (1) Thenie per ndertimin (1) Thenie per ndihmen (2) Thenie per ndryshimin (1) Thenie per nenen (6) Thenie per nevojen (2) Thenie per ngazellimin (1) Thenie per ngopjen (1) Thenie per njerezimin (1) Thenie per njerezit (8) Thenie per njeriun (13) Thenie per nxenesin (1) Thenie per oksigjenin (1) Thenie per optimistin (3) Thenie per oratoret (1) Thenie per paditurine (1) Thenie per padrejtesine (1) Thenie per pagesen (1) Thenie per pamjen (1) Thenie per paqen (3) Thenie per parane (4) Thenie per paranojakun (1) Thenie per parapagimin (1) Thenie per parate (4) Thenie per pasurine (7) Thenie per patriotizmin (1) Thenie per pendimin (1) Thenie per perpjekjet (1) Thenie per personalitetin (2) Thenie per pertimin (1) Thenie per pervojen (1) Thenie per pesimistin (3) Thenie per pesimizmin (1) Thenie per pijet (1) Thenie per pjekurine (1) Thenie per plaget (1) Thenie per plakjen (1) Thenie per plakun (1) Thenie per pleqte (2) Thenie per plumbin (1) Thenie per poezine (1) Thenie per politikanet (2) Thenie per politikanin (1) Thenie per politiken (3) Thenie per pranveren (2) Thenie per prejardhjen (1) Thenie per premtimet (1) Thenie per prinderit (3) Thenie per pritjen (1) Thenie per profesionin (1) Thenie per punen (8) Thenie per pushimin (1) Thenie per qelesin (1) Thenie per qenin (2) Thenie per qente (1) Thenie per qetesine (1) Thenie per qytetarin (1) Thenie per rehatine (1) Thenie per renjen ne dashuri (2) Thenie per respektin (4) Thenie per rinine (1) Thenie per rregullat (1) Thenie per rrenat (2) Thenie per rrenen (1) Thenie per rrezikun (1) Thenie per rrogen (1) Thenie per rrugen (1) Thenie per sekretin (1) Thenie per semundjen (2) Thenie per sfiden (1) Thenie per shakane (1) Thenie per shendetin (1) Thenie per sherbimin (1) Thenie per sherimin (1) Thenie per shikimin (1) Thenie per shiun (1) Thenie per shokun (4) Thenie per shoqerine (2) Thenie per shpenzimin (1) Thenie per shpirtin (1) Thenie per shprehite (1) Thenie per shpresen (1) Thenie per shqetesimin (2) Thenie per Shqiperine (2) Thenie per shqiponjen (1) Thenie per shqiptarine (1) Thenie per shtetin (1) Thenie per sinqeritetin (5) Thenie per sjelljen (5) Thenie per sportin (1) Thenie per sprovat (1) Thenie per stresin (1) Thenie per suksesin (3) Thenie per sunetin (2) Thenie per syrin (2) Thenie per syte (2) Thenie per talentin (1) Thenie per te ardhmen (2) Thenie per te bukuren (1) Thenie per te drejten (1) Thenie per te folurit (1) Thenie per te fortin (1) Thenie per te huajt (1) Thenie per te keqen (3) Thenie per te menqurit (3) Thenie per te metat e njeriut (1) Thenie per te miren (2) Thenie per te rinjte (3) Thenie per te shkuaren (1) Thenie per te tashmen (1) Thenie per te vdekurin (1) Thenie per te verteten (8) Thenie per te vjetrit (1) Thenie per thashethemet (1) Thenie per thembren (1) Thenie per thjeshtesine (2) Thenie per torten (1) Thenie per Tosk (1) Thenie per tradhetine (1) Thenie per trimin (1) Thenie per trishtimin (1) Thenie per trupin (4) Thenie per trurin (1) Thenie per turpin (1) Thenie per tymin (1) Thenie per udheheqjen (1) Thenie per udhetimin (1) Thenie per ujkun (3) Thenie per urrejtjen (3) Thenie per urtesine (2) Thenie per vajzen (1) Thenie per varferine (6) Thenie per vdekjen (1) Thenie per vellaun (2) Thenie per veprat (2) Thenie per vepren (1) Thenie per veprimin (2) Thenie per veshtiresite (1) Thenie per vetepermbajtjen (1) Thenie per vetmine (2) Thenie per vlerat (1) Thenie per voten (1) Thenie per votuesin (1) Thenie per vrapimin (1) Thenie per vuajtjen (2) Thenie per vullnetarin (1) Thenie per vullnetin (2) Thenie per xhamine (1) Thenie per yjet (1) Thenie per zagarin (1) Thenie per zemren (6) Thenie per zgjuaresine (1) Thenie per zhgenjimin (2) Thenie per ziline (1) Thenie per zjarrin (1) Thenie popullore (1) Thesari (1) Third heart sound (3) Thrombolysis (3) Thrombolytic therapy (1) Ti Shqipëri më jep Nder (1) Tiamina (1) Tifoja Abdominale (2) Tinea inguinalis (1) Tingujt (1) Tipi piknik i konstitucionit (1) Tiroiditi Hashimoto (1) Tirozina (1) Tjera (81) Tkurrja muskulare (1) Tmerre (1) Toka (11) Tokoferoli (1) Toksina e tetanusit (1) Top (5) Totemizmi (1) Tragjedia (4) Trailer (7) Trajta e pashquar e emrit (1) Trajta e shquar e emrit (1) Trajtimi (4) Trakea (2) Trakeostomia (1) Transaminimi (1) Transformatoret (2) Transformatori (1) Transporti (1) Transporti hekurudhore (1) Transporti tokesor (1) Transporti ujore (1) Transudati (3) Transverzioni (1) Tranzicioni (1) Traseologjija (1) Tregime (81) Tregime Islame (56) Tregimi (3) Tregu (1) Treguesit (2) Tremori (1) Trëndafili (1) Treni (1) Tretësira fiziologjike (1) Tricuspid regurgitation (2) Trifenilmetani (1) Triptofani (2) Trishtimi (1) Trombi (6) Trombocitet (1) Tromboembolia (1) Tromboflebiti (1) Tromboza (4) Tromboza e venes qendrore te retines (4) Troponins (1) Trungu trunor (2) Trupi (2) Trupi ciliar (1) Trupi qelqor (3) Truri (4) Truri i vogel (4) Trysnia atmosferike (1) Tuberkulozi (18) Tubokurarina (1) Tubuli i perdredhur proksimal (1) Tubuli renal (1) Tumor (1) Tumoret (10) Tumoret e melqise (5) Tuneli (1) Turbullimi i kornes (1) Turqia (6) Tutoriale (2) Udhёpёrshkrimi (1) UFO (13) Uji (3) Ujku (3) Ukshin Hoti (1) Ulçera (1) Ulvi Fejzullahu (12) Unazat (1) Unazë (1) Universe paralele (1) Universet paralele (1) Universiteti (1) Urani (1) Urdhëresat nga personat e autorizuar (1) Urethritis simplex (1) Urime (1) Urina (4) Urologjia (14) Ushqimi (13) Ushqimi dietal (4) Ushqimi eufenik (1) Ushqimi për diabetikët (1) Utopia (1) Uvea (1) Uveitet (1) Vagina (1) Vaji i bylbilit (1) Vaji i bylbylit (2) Vaksina (5) Vaksinat (1) Vaksinoprofillaksa (1) Vaktia e Ramazanit (3) Vaktia e Ramazanit 2015 (2) Valbona (1) Valdet Kamberi (27) Valenca (2) Vallja e luleve (1) Valvular heart disease (1) Vanadium (1) Vargmalet (1) Vargu (1) Varri (1) Vaskularizimi (2) Vaskuliti i retines (1) Vaso Pasha (1) Vatra epidemike (1) Vazodilatimi (1) Vazokonstriksion (1) Vazopresina (1) Vdekja (4) Vdekja me vjen prej syve te tille (1) Vdekja më vjen prej syve të tillë (1) Vdekje (1) Vehbi Kikaj (1) Vektorët (1) Vellau (3) Vendi (1) Venera (1) Ventriculus III (6) Ventriculus lateralis (1) Vepra (1) Vepra epike (1) Vepra letrare (1) Vera (7) Veshka (20) Veshkat (1) Vetbesimi (3) Vetedija (2) Vetëvrasja (1) Vetmia (1) Veton Surroi (1) Vezë të arta (1) Vezika urinare (1) Vica (1) Victor Hugo (1) Victor Hygo (1) Video (84) Video fetare (32) Video interesante (25) Video mësime (1) Video mjekesore (2) Video qesharake (21) Vija bregdetare (1) Vija Egnatia (1) Vijat papilare (1) Viktor Hygo (3) Vince Lombardi (1) Virozat (1) Virulenca (2) Viruset (2) Virusologjia (1) Visar Ymeri (1) Viset shqiptare (1) Vitamina B1 (1) Vitamina B12 (1) Vitamina B2 (1) Vitamina B3 (1) Vitamina B6 (2) Vitamina C (1) Vitamina D (1) Vitamina E (2) Vitaminat (21) Viti i mbrapshtë (1) Vitrektomia (2) Vizita (1) Vizusi (2) Vjersha (266) Vjersha oër pranverën (1) Vjersha patriotike (7) Vjersha per 1 qershorin (3) Vjersha per 17 shkurtin (1) Vjersha për 7 marsin (2) Vjersha per 8 marsin (1) Vjersha për Adem Jasharin (2) Vjersha per Ariun (1) Vjersha per baletin (1) Vjersha per bicikleten (1) Vjersha per boren (2) Vjersha për dajën (1) Vjersha per dallendyshet (2) Vjersha per dhelpren (1) Vjersha per dimrin (3) Vjersha per elefantin (2) Vjersha per eren (1) Vjersha per femije (5) Vjersha për fëmijë (56) Vjersha per flamurin (2) Vjersha për flamurin (1) Vjersha për gjirafën (1) Vjersha per gjyshen (1) Vjersha per kohen (1) Vjersha per Kosoven (1) Vjersha per lepurushin (1) Vjersha per librin (4) Vjersha per lypsarin (1) Vjersha për macen (1) Vjersha per Matematiken (1) Vjersha per mesuesen (8) Vjersha per mesuesin (1) Vjersha për mikun (1) Vjersha per mjaltin (1) Vjersha per molla (1) Vjersha per motren (1) Vjersha per nenen (1) Vjersha per pavaresine e Kosoves (1) Vjersha per plepin (1) Vjersha per pranveren (2) Vjersha për pranverën (12) Vjersha për qenin (1) Vjersha për qershinë (1) Vjersha për Qukapikun (1) Vjersha për Robotin (1) Vjersha per shiun (1) Vjersha për shiun (1) vjersha për shkollën (4) Vjersha për shokun (1) Vjersha per shoqen (1) Vjersha per shqiponjen (1) Vjersha per vellaun (2) Vjersha per veren (2) Vjersha per Vjeshten (2) Vjersha per yllin (2) Vjersha per zogun (1) Vjershe per babain (1) Vjershe per pinguinin (1) Vjershe per zogun (1) Vjeshta (2) Vlera (1) Vlora (1) Vozitja (1) Vullkanet (1) Vullkani (2) Vullneti (1) Vulnerabil (1) Weather (1) Wi-Fi (1) William Shakespeare (20) Windows (1) Windows 10 (1) Winston Churchill (1) Woody Allen (1) World Wide Web (2) Wrong Turn 1 (1) Xehet (2) Xha Gorio (2) Xheladin Muça (1) Xhemajl Abria (1) Xhemat (1) Xheneti (2) Xhevahir Spahiu (5) Xhindet (2) Xhon Kenedi (21) Xhorxh Gordon Bajron (1) Xhovani Bokaçio (1) Yjet (1) Ylli (2) Yndyrnat (5) Youtube (2) Zani i zemrës (1) Zanoret (3) Zbatica (1) Zbehja (1) Zbulime-Shpikje (39) Zef Serembe (1) Zef Serembe (4) Zemra (6) Zgjedhimi i foljes (1) Zgjedhja (1) Zgjedhjet (1) Zhan Batist Pokëlen (1) Zhargoni (1) Zhavorri (1) Zilia (1) Zinaja (1) Zink insulina kristalore (1) Zogu (1) Zogu dhe djali (1) Zona (1) Zona Aride (1) Zoonozat (1) Zorra e holle (2) Zorra e trashë (1) Zoti (1)

Arkiva e postimeve